Další údaje ze statistiky se nečtou o nic lehčeji: takový počet nehod si zatím vyžádal 30 těžkých zranění a 170 lehkých zranění. Pokud jde o peníze, i to mají policisté vyčíslené: celkovou škodu způsobenou při dopravních nehodách policisté odhadli na více jak 40 milionů korun, z toho je škoda na vozidlech téměř 35 milionů.

O démonu alkoholu za volantem jsou také údaje: alkohol byl na vině ve dvaatřiceti případech.

Je to ale méně, či více? Počty nehod se ale v posledních letech až tak zásadně nemění, dokazuje policejní statistika. Vloni bourali řidiči za celý rok celkem 848 krát – v roce 2016 to bylo 760 nehod, v roce 2015 741. Zpětně se dá tedy usoudit, že počet nehod stoupá: a letos bylo nehod 763 – a to ještě není rok u konce. Přestanou řidiči bourat, nebo toto číslo v policejní statistice dál poroste?

Tragických dopravních nehod je v tomto roce zatím osm – vloni jich bylo sedm, v roce 2016 devět a v roce 2015 pouze čtyři.

Podle Martiny Fejfarové, mluvčí kolínských policistů, je nejčastějších příčin dopravních nehod několik. „Nejčastější je nedání přednosti v jízdě a nepřizpůsobení rychlosti. Případně se řidič plně nevěnoval řízení,“ řekla. Problém může ale nastat, i když motoristé jezdí vysokou rychlostí.

Různá jsou i místa, kde se nehody přihodí, třebaže lze zaznamenat třídu silnic, kde jsou nejčastější. Podle jejích slov policisté řešili nejvíce dopravních nehod na místních komunikacích, tedy silnicích ve městech a obcích. „Tam to souvisí s nedáním přednosti v jízdě. Řidiči také bourají často na silnicích třetí třídy – mezi obcemi,“ podotkla.

Policisté však neevidují žádná místa, kde by se nehody děly výrazně častěji než ve zbytku územního odboru. „Pokud bychom však měli nějaká místa nehod zmínit, pak jde v poslední době o silnici I/12 u Českého Brodu a I/2 u Chotouchova,“ řekla Martina Fejfarová, mluvčí kolínských policistů.

V poslední době se odehrály v Kolíně i na Kolínsku mnohé nehody. Například 23. září se stala nehoda v Ovčárecké ulici v Kolíně, kde vůz narazil do domu a skončil na chodníku mezi sloupem a domem. Na křižovatce ulic U Křižovatky a Kutnohorské u obchodního domu v Kolíně se srazily škodovky na konci srpna.

Nehody se nevyhýbaly ani motorkářům. Ke srážce osobního vozidla a motocyklu došlo 24. srpna v Benešově ulici v Kolíně. Řidič na motorce jel od kruhového objezdu k benzínce, osobní automobil od tamějšího obchodu. Podle tehdy dostupných informací nedal řidič auta přednost motocyklu.

Několik dopravních nehod se odehrálo také na kolínském obchvatu, kde došlo i k tragickým dopravním nehodám. Dne 12. července uzavřela obchvat hromadná autonehoda čtyř aut, naštěstí ale nešlo o nehodu, při které by někdo zemřel. Při nehodě se zranil pouze jeden člověk, záchranáři ho převezli na ošetření do nemocnice.

Občas se ale přihodí nehoda, která budí spíše zvědavost: třeba jako 21. června na parkovišti naproti obchodnímu centru. Tehdy totiž majitel vozu nezajistil automobil po zaparkování proti rozjetí. A jak tehdy uvedla policejní mluvčí, vůz se dal do pohybu a následně spadl z výšky zhruba 160 centimetrů. Automobil tehdy spadl těsně vedle jiného na parkovacím místě vedle silnice. Majitel auta, které se rozjelo samo, k tomu dostal ještě pokutu.