VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spousta "seriózních" důvodů proč si umět poradit s vázankou

Existuje řada „společenských" témat, kterým se nevěnuje tolik pozornosti. Šéfredaktor Kolínského deníku Jakub Šťástka proto ve své Spoustě „seriózních" důvodů tentokrát medituje nad tím, proč byste si měli umět poradit s vázankou.

11.10.2014
SDÍLEJ:

Existuje řada „společenských" témat, kterým se nevěnuje tolik pozornosti. Šéfredaktor Kolínského deníku Jakub Šťástka proto ve své Spoustě „seriózních" důvodů často nad takovými tématy medituje.Foto: Josef Čáslava

SNAD toho zase tolik na chlapy neprásknu, když prozradím, že se minimálně části z nich stýská po těch časech starého gentlemanství, když muži byli muži, ženy byly ženy, vzduch byl čistější a voda mokřejší. Samozřejmě, že spousta těch předaných vzpomínek prošla zidealizováním.

To ale nevadí. I přesto si jde něco vybrat a inspirovat se tím. Mluvím teď o tom gentlemanství, kdy se jednalo v klidu, ve vší důstojnosti, v obleku, s fajfkou v puse a s vázankou na vyžehlené košili. Ne s rudým obličejem, pulzující žílou na čele a očima podlitýma krví (vlastní).

Představuji si to tak, že v tehdejších dobách byla nejhorší zbraní peprná urážka, a to ještě velmi slušná, byť pronesená neústupným tónem. („Jděte mi z očí raději někam k šípku, vy hanebníku a nestydo!")

Jít někomu vynadat, vyžadovalo přípravu

Vznik vázanky, ať už motýlka, kravaty nebo dalších, si představuji jako strategickou záležitost než ryze módní výstřelek. Ono když si máte obléknout košili, sako a ještě si uvázat kravatu, je menší šance, že na svého soka vlítnete a začnete na něj dost necivilizovaně křičet.

Jít někomu vynadat, to dříve vyžadovalo přípravu. Pekelnou. Možná to za to ani ve výsledku nestálo. V tento den, kdy se ještě možná volí (záleží, v kterou hodinu sobotního dne Spoustu „seriózních" důvodů čtete) a brzy se bude uvažovat o možných koalicích na radnicích, bych tedy všem zúčastněným raději doporučil nosit kravatu, pro zachování nepochybně stávajícího gentlemanství.

Ale jak jsem slíbil, mám pro vás tedy první „seriózní" důvod, proč si umět poradit s vázankou: uvázat si kravatu, to vyžaduje minimálně několik chvil soustředění, kdy vychladnete. Měli to tehdejší chlapi zařízeno dobře. V dnešní době, kdy si stačí natáhnout kraťasy, skočit do bačkor a vlítnout na svého souseda, moc času pro taktizování nemáte. Je to něco jako západní ekvivalent meditace vipassana. To je ten typ meditace, kdy se v kritické momenty soustředíte na svůj nádech a výdech, případně počítáte do pěti a zuřivě koulíte očima (vlastníma).

Druhý důvod: ať si kdo chce co chce říká, v košili s vázankou budete vypadat dobře i tehdy, když zrovna nebudete vypadat příliš dobře. Přidejte k tomu černé sluneční brýle a rezonátorovou kytaru a budete hned bluesman. Ženy mají rády bluesmany. To ví přece naprosto každý. Nevadí, že na tu kytaru neumíte hrát. Od toho máte kravatu a sluneční brýle.

Třetí důvod: od chlapů se nečeká, že si ještě dnes budou umět uvázat kravatu, když existuje tolik sportovního oblečení, které můžete nosit i ve městě. Když tedy předvedete, že ta vaše kravata není na gumičce, všichni ztratí řeč minimálně na několik vteřin. Můžete dokonce založit kurz vázání kravat a být kravatkápo vašeho nového klubu.

Čtvrtý důvod: pokud si vypěstujete lásku ke kravatám, konečně pochopíte, co mají ty ženské na těch kabelkách a botách, a proč jsou ochotny za ně utratit horentní sumy.

Pátý důvod: James Bond nosil všechny druhý vázanek velmi často a přežil tolik nebezpečných eskapád. To rozhodně nemůže být náhoda.

Šestý důvod: pokud budete vázání kravaty cvičit skutečně pečlivě, získáte schopnost uvázat ji na někom jiném pro někoho jiného. Jakmile svému soukmenovci ve chlapáctví vyhovíte v uvázání kravaty, protože sám nemůže (má ruku v sádře, neví, jak na to), je to podobné, jako byste mu darovali krev (svoji).

A poslední důvod: v životě se vám nestane, že by krásná žena odmítla jít s vámi na schůzku jenom proto, že si neumíte uvázat kravatu. A jestli tohle není pádný důvod, tak nejspíš už žádný!

Co vy a vázanky všeho druhu? Podělte se o své historky na e-mail jakub.stastka@denik.cz, případně Facebook Kolínského deníku. Autorovi můžete napsat také na sociální síti Twitter @jstastka s hashtagem #spoustaaserioznichduvodu. S dalším dílem Spousty „seriózních" důvodů se setkáte příští týden v sobotním vydání Kolínského deníku.

Autor: Jakub Šťástka

11.10.2014
SDÍLEJ:
Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
14

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Bylany
8

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Kolín – Téměř devět měsíců cestoval kolínský Marek Jelínek s kamarády na koloběžkách patnácti zeměmi od Mexika přes Nikaraguu a Kostariku až po Bolívii, Argentinu a Brazílii.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

Kolínsko – Nečekaný zájem voličů zaznamenali ve volebních místnostech na Kolínsku. Aby lidé mohli dát hlas svým kandidátům do poslanecké sněmovny, vyrazili k volbám ještě dříve, než se volební místnosti otevřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení