Zrovna jsme se o tom s kolegou bavili.

Když chcete projet na červenou a přežít, musíte se trefit do toho přesného momentu, kdy zrovna druhému směru padne zelená, ale ještě nestihnou vyjet.

To je hodně krátký časový úsek.

Jak o tom tak uvažuji, tak by se to možná nemělo hodnotit ani jako přestupek, ale spíše to považovat za kaskadérský kousek.

Ale vážně.

Pokud to takhle dobře nevypočítáte (to se spolehněte, že jednou se seknete) a vjedete do křižovatky na červenou jen tak halabala, můžete se s největší pravděpodobností spolehnout, že vám krátce potom budou ošetřovat v lepším případě oděrky od palubní desky.

V horším případě vyjedete na poslední projížďku černým vozem.

A v ještě horším případě vezmete někoho s sebou.

Je to hazard. Který se nevyplácí. Pokud teda nemáte sebevražedné tendence, což podle posledního průzkumu má asi zhruba čtyři sta lidí. Nebo je za poslední dva měsíce teprve v sobě objevili.

Připomíná mi to takové ty akční filmy, ve kterých se snaží hrdina prokličkovat přeplněným městem a jako zázrakem přežívá.

Hádejte, přežijete z dlouhodobého hlediska takové machrování za volantem?

No, nejspíš ne. A raději to prosím ani nezkoušejte.

Vždyť i ta zastávka na semaforech může být docela příjemná.

Přeladíte rádio, lupnete do pusy žvýkačku, mrknete na tu hezkou řidičku vedle v pruhu… A nevěřícně budete sledovat závodníky, co se pokouší jet, kdy nemají. ⋌ jakub.stastka@denik.cz