V zimě před deseti lety ještě svět netušil, že jednou přijde covid a s ním doba plná omezení, víkendových akcí v chladném počasí ale mnoho nebylo. Téměř žádná. Jen v Nebovidech jakási skupinka nadšenců zvala na komentovanou prohlídku tvrze. „Tvrze? V Nebovidech? Mám to přece za humny, ale o tvrzi jsem ještě neslyšel!“

Dnes ta skupinka nadšenců už dávno tvoří sdružení Nebovidská tvrz, o památce se ví široko daleko, povedla se spousta práce na jejích opravách i na jejím navrácení zpět do života. A já dnes, vlastně díky vzpomínce na ten dávný zimní den, beru nebovidskou tvrz tak trochu jako svoji.

Pokud se někde dočtete, že partnerem akce Řemesla na tvrzi jsou městys Červené Pečky a Klub Beseda, vězte, že to není jen kdesi úplně dole na plakátu napsaný zbytečný text. Co je Klub Beseda? Skupinka senzačních seniorek, které na akce na tvrzi připravují úžasné palačinky.

Před nedávnem se objevila zpráva, že dvě pražské restaurace obhájily michelinskou hvězdu. A jistě si to zasloužily. Ovšem hodnotitelé zatím neokusili palačinky nebovidských babiček. Třeba ty s tvarohem… Jsou naprosto bezkonkurenční.

Na každou akci na tvrzi dámy z Klubu Beseda zadělávají těsto v obřích hrncích. A pokaždé se po palačinkách zapráší během devadesáti minut. Možná sedmdesáti.

Zkrátka, michelinská hvězdo, stav se v Nebovidech a budeš koukat! A když se k tomu přičte ještě úsilí všech lidí ze sdružení Nebovidská tvrz, možná poznáš, že to pravé ořechové je někde úplně jinde.