Nikdy nemáš druhou šanci udělat první dojem, praví jedno známé pořekadlo. Úmyslně ho neoznačuji za moudro, ale pouze pořekadlo. Za chvíli pochopíte proč.

Inu, k čertu s prvním dojmem. Hlavně s tím záporným.

Všimli jste si někdy, jakých šílených předsudků jsme schopni jenom proto, že se na něco nebo nedejbože někoho podíváme z toho špatného úhlu?

Jako civilizace jsme občas banda pěkně netolerantních individuí, která jsou schopna odsoudit kohokoliv kvůli něčemu, čemu se říká první dojem. Když to navíc spojíte s všeobecnou tendencí generalizovat jakoukoliv maličkost, máme pěkný zárodek na zajímavou katastrofu netolerance.

Ve společnosti panuje protiromská nálada. Údajné důvody jsme pro takovou vlnu nenávisti slyšeli všichni stokrát. Pak ale uvidíte Romy, kteří žijí normálními životy.

Jenže většina lidí dá na první dojem. Co na tom, že ti lidé pracují, dbají o sebe, mají své sny a své touhy. Jednou uvidíme Roma a je vše jasné.

Zevšeobecněné předsudky. Hrůza, co?

Navíc se zdá, že vyvolat kladný první dojem je skoro nemožné. Hlavně pro určité skupiny společnosti. A nejen ty. Zdá se, že lidé baží po důvodech nenávidět. Teda. No, nazdar.

A tím to zdaleka nekončí.

Mluvil jsem s jedním kadeřníkem. Také o tom, jak jeho zaměstnání berou jeho známí. Víte, co mi řekl? Prý ho automaticky každý považuje za homosexuála. I když má ženu a několik dětí. A třeba za to i leckdy sklidil posměch.

Jenom proto, že pracuje jako kadeřník. Automaticky ho mají lidé za „teplýho“. A i kdyby byl – proboha, kde je problém?

Někdy se všichni chováme jako netolerantní a stupidní zvířata.

Možná by to chtělo občas přemýšlet.

Třeba nad tím, jestli svojí zbytečnou ignorancí někomu náhodou neubližujeme.

Jednou by se to mohlo stát i nám…

Další postřehy najdete v rubrice Názory z regionu.