Hraje o třpyt jména, které za poslední roky naleštil. Bral titul s Libercem, Slavií, poté jako kouč národního mužstva postoupil na Euro, kde slavil postup do čtvrtfinále. Triumfoval ve druhém levelu Ligy národů. Jaroslav Šilhavý dlouhodobě sbírá samé plusy. Jenže teď potřebuje v dalším pokračování boje o mistrovství světa v Kataru zabrat.

Musí pozvednout tým, který zabředl do průměrných časů, jak ukázal především páteční remízový střet s Walesem. Šilhavému osobně se zápas stejně jako hráčům nevydařil, není příhodné cokoli barvit na růžovo.

Začněme objektivními důvody, které ho mohou (mírně) omluvit. V říjnu - a platilo to i v září - zkrátka nemá pohromadě hráče, které by potřeboval. Programově nadupané poslední měsíce se projevují.

Těžko skládat základní jedenáctku bez Vladimíra Coufala, Jana Bořila, Pavla Kadeřábka, Tomáše Holeše, Lukáše Masopusta, při minulém srazu bez Patrika Schicka, útočníka světového formátu. S tím se však potýkají i ostatní země, jde tedy spíše o konstatování faktu.

K tomu lze přičít ne úplně brilatní formu dalších, což se týká dokonce i kapitána Tomáše Součka, bezesporu tahouna mančaftu. V potížích je Alex Král, úplně nezáří ani mladík Adam Hložek.

Evropskou výkonnost z kontinentálního šampionátu si vedle Schicka udržel snad jen brankář Tomáš Vaclík. Bez jeho přičinění by Češi v pátek v Edenu nebrali ani bod, s Walesem by padli.

Účast na MS je pro Česko zásadní

Vaclík zkrátka zaválel, což se tentokrát nedá říct o Šilhavém. Už v prvním poločase měl rozhodně sáhnout do taktiky, bleskové kontry soupeře totiž tým vůbec nazvládal. Problém nastával opakovaně při standardních situací Česka. Wales se ubránil a vyrazil vpřed, domácí nereagovali. Rychlá změna nepřišla, to bylo špatně.

Při pohledu na některé individuální výkony se rovněž nabízelo brzké střídání. Král se trápil, Matějů rovněž nepřispěl ničím výrazným. Šilhavý přesto čekal až do sedmdesáté minuty.

K zásahu ho nezviklal ani fakt, že tým potřeboval vyhrát, aby se v boji o výhodné druhé místo, které znamená nasazení v baráži o Katar, nemusel spoléhat na výsledky jiných zápasů než svých. Aby prostě měl situaci ve svých rukou. „Teď ji nemáme,“ povzdechl si Šilhavý trefně. Reprezentace musí vyhrát nad Běloruskem i Estonskem a čekat, jak si povede Wales.

Postup na světový šampionát je přitom pro fotbal zásadní. Na největším mistrovství nebyli Češi od roku 2006. Pokud Šilhavý mužstvo do Kataru nedovede, pověst úspěšného muže dostane tvrdou ránu.