deník.cz Chci zprávy do e-mailu
Chci předplatné
ZMĚNIT REGION
Výběr regionů ČR Redakce Vysočiny Helena Zelená Křížová

Helena Zelená Křížová

Reportérka

Deník / Helena Zelená Křížová

Život nám přináší nečekaná překvapení. To je i můj případ. I když jsem jako absolventka střední zemědělské školy a nástavbového studia vědecká informace a knihovnictví nikdy neplánovala živit novinařinou, nakonec jsem zakotvila v Deníku. Novinařina mě baví, ráda se setkávám se zajímavými lidmi, baví mě výlety na zajímavá místa a dozvídám se spoustu nových věcí, které pak prostřednictvím novinových stránek předávám dál, našim čtenářům.

Deník / Helena Zelená Křížová

V Deníku pracuji šest let, předtím jsem psala pro internetový magazín Žďárské vrchy, občas jsem si externě „odskočila“ do Českého rozhlasu nebo do časopisu Česko. A napsala jsem také už více než desítku publikací s regionální tématikou. Kromě pověstí a horácké kuchařky to jsou většinou knížky o místních obcích – Rokytně, Křídlech, Petrovicích, Kotlasech a dalších. Snad největší výzvou bylo sepsání publikace o zalesněné hromadě hlíny a kamení tyčící se nad Novým Městem na Moravě z jedné strany a Radňovicemi ze strany druhé – o kopci Harusáku. Nevěřila jsem, že se mi podaří dát dohromady tolik textu a fotografií, aby mohla publikace vzniknout. A podařilo se. :-)

Deník / Helena Zelená Křížová

Jsem narozená v Opavě a dětství jsem prožila v Krnově a v Jeseníkách. Severní Morava je stále mojí srdeční záležitostí, ale i Vysočina už se mi už pořádně zaryla pod kůži. Mám tu svá oblíbená místečka – Paseckou skálu, Rybenské perničky, kopec Kříb nad Rokytnem a mnohá další. Zvykla jsem si na drsné zimy a pořád mě překvapuje zdejší nádherná krajina. O tom všem ráda píšu.

Deník / Helena Zelená Křížová

A nejen o tom. Mám ráda i zdejší obyvatele – Horáky. Ottův slovník naučný uvádí: „Horáci jsou lid statný, otužilý, více než prostřední postavy, silných svalů, růžové pěkné tváře, tmavých vlasů. Celý zjev svědčí o stálém boji s přírodou, jenž tvoří u Horáka povahu samostatnou. Ani při nepřetržité úporné práci neztrácí Horák své veselé, dobrosrdečné povahy slovanské a dbá skromného pohostinství. Při veškeré své upřímnosti je méně sdílný, avšak vážný a vtipný, nepoddajný jako ty skály, které oborává, vytrvalý, neodkladný.“ A já mohu jen dodat: většina znaků je stále shodná. A Vysočina je stejná, jako její lid, tvrdá i přívětivá, všechny vítá s otevřenou náručí.

Deník / Helena Zelená Křížová

Ráda poznávám zajímavá místa. A Vysočina jich nabízí více než dost. Na mých poznávacích cestách mě často doprovází pes Barryk, který se tak objevuje i na fotografiích v Deníku nebo na webu. S trochou nadsázky by se dokonce dalo říct, že se pomalu ale jistě stává maskotem Žďárského deníku.

< Předchozí
1 z 5
Další >

Nejnovější články redaktora:

Napište zprávu redaktorovi:

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas se Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

Seznamte se s šéfredaktory Deníků Vysočiny:

Prozkoumejte jiný region ČR: