VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KOUŘIM

Počátek dlouhých a pohnutých dějin kdysi slavného královského města Kouřimi se ztrácí v šerosvitu čtrnácti století. Tehdy, v době velkého stěhování národů, přicházejí do těchto míst první slovanské kmeny a trvale je osidlují, dovršujíce tak historický vývoj započatý počátkem 4. tisíciletí př. n. l., z něhož pocházejí nejstarší archeologické nálezy na Kouřimsku. Městečko, v němž se nikdy nerozvinul žádný významnější průmysl, se však od dvacátých let 20. století stalo vyhledávanou turistickou a výletní oblastí. Klid maloměsta na dohled od Prahy, množství historických památek, proslulé ovocné školky v Molitorově a zahradnické výstavy učinily z Kouřimi místo, které se kdysi stávalo cílem celých výletních vlaků. Velmi známé je Muzeum lidových staveb v Kouřimi, jediný skanzen v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z celého území Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Zdroj: www.kourim-radnice.cz

OBRAZEM: V Kouřimi závodili cyklisté o pohár města

Kouřim - Velké ceně Kouřimi v cyklistice patřila ve městě celá slunečná neděle. Jednalo se o silniční závod jednotlivců s hromadným startem včetně vrchařské prémie o královnu a krále Bulánky.

OBRAZEM: Vše o Letnicích se dozvěděli návštěvníci skanzenu

Kouřim - Další z národopisných pořadů, tentokrát na téma Letnic, uspořádalo v neděli Muzeum lidových staveb v Kouřimi. Tato již pomalu zapomenutá slavnost, nazývaná také Svatodušní svátky, začíná padesát dní po Velikonocích.

OBRAZEM: Astronomický střed Evropy leží v Kouřimi

Kouřim - Astronomický střed Evropy leží v Kouřimi na Kolínsku! A aby toho nebylo málo, mají tam středy rovnou dva. Ten pravý leží asi 1,5 kilometru od města a je označen žlutou tyčí. Ten ‘falešný‘ se nachází přímo na Mírovém náměstí.

OBRAZEM: Na koloběžkách závodili malí i velcí

Kouřim - Na sobotní odpoledne připravilo město Kouřim již 16. ročník Koloběžkového závodu. Akce se konala v rámci Dne pro rodinu a přilákala mnoho závodníků. Ti byli rozděleni do několika věkových kategorií, od předškoláků až po dospělé.

OBRAZEM: Čarodějnice v Kouřimi byly plné her a soutěží pro děti

Kouřim - Odpoledne hlavně pro děti připravilo v pondělí v areálu sportovní haly město Kouřim. Vrcholem programu byla podvečerní soutěž o nej čarodějnici a čaroděje, kdy museli adepti na tento titul plnit různé úkoly. Pro vítěze soutěží byly připraveny ceny, a to převážné sladké. Nechyběla ani vatra a ohýnek na opékání špekáčků.

OBRAZEM: V kouřimském skanzenu si užili čarodějnice

Kouřim - Proč se pálí čarodějnice? Odpovědi našli návštěvníci kouřimského skanzenu.

Pilíř gotické baziliky v Klášterní Skalici je monumentální

Klášterní Skalice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Je možné, aby v malé vesničce na Kolínsku, nedaleko Kouřimi, stál monumentální desetimetrový pilíř z tesaného pískovce? Přece zde nemohl stát objekt srovnatelný s nedalekým chrámem sv. Barbory v Kutné Hoře! Je to neuvěřitelné, ale je to tak.

OBRAZEM: Národopisné pořady lákají stále více zájemců

Kouřim - Několik tisíc návštěvníků se přišlo v neděli 1. dubna podívat do Skanzenu lidových staveb v Kouřimi na to, jak se žilo na Boží hod velikonoční před mnoha lety. Byly zde pro ně připraveny dílny, kde si mohli vyzkoušet svou šikovnost. 

Skanzen v Kouřimi by chtěl stavět: 14 starých budov a jednu fungl novou

Kouřim – Velké plány má Středočeský kraj se skanzenem lidových staveb v Kouřimi, který je součástí Regionálního muzea v Kolíně. Podle předpokladů nastíněných v rámci středečního výjezdního zasedání vlády v demisi by se areál měl v letech 2021–2030 dočkat investic dosahujících 76 milionů korun bez daně z přidané hodnoty.

OBRAZEM: Kouřimský skanzen doslova praskal ve švech

Kouřim - Přes dva tisíce návštěvníků přilákal 11. února národopisný pořad s tématem masopustu do Muzea lidových staveb v Kouřimi. Byl zde pro ně připraven bohatý program.

OBRAZEM: Tříkrálová koleda přilákala do Kouřimi davy lidí

Kouřim - Krásné slunečné počasí a bohatý program byly hlavní důvody velkého počtu návštěvníků sobotní Tříkrálové koledy v Muzeu lidových staveb v Kouřimi. 

Kostel svatého Štěpána rozezněla Česká mše vánoční

Kouřim /FOTOGALERIE/ - Česká mše vánoční zazněla v sobotu v podvečer v kouřimském kostele sv. Štěpána. Rybovu mši si pro diváky připravila Základní umělecká škola Kouřim a farnost u Sv. Štěpána.

Ve skanzenu oslavili stříbrnou adventní neděli

Kouřim /FOTOGALERIE/ - V neděli se v kouřimském skanzenu uskutečnil letos poslední národopisný pořad s názvem Stříbrná adventní neděle. Program zde byl připraven od 10 dopoledne do 16 hodin a byl vskutku bohatý. Skoro v každé stavbě na návštěvníky čekala dílnička, nebo naučný výklad. 

Pěvecký sbor zásmucké školy zazpíval koledy v kostele

Zásmuky /FOTOGALERIE/ - Páteční adventní podvečer všem přítomným zpříjemnil pěvecký sbor Základní školy Zásmuky Pampelišky. Žáci v pátek 15. prosince zazpívali pod vedením učitele Květoslava Červeného v zásmuckém kostele nejenom známé koledy. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT