VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KOUŘIM

Počátek dlouhých a pohnutých dějin kdysi slavného královského města Kouřimi se ztrácí v šerosvitu čtrnácti století. Tehdy, v době velkého stěhování národů, přicházejí do těchto míst první slovanské kmeny a trvale je osidlují, dovršujíce tak historický vývoj započatý počátkem 4. tisíciletí př. n. l., z něhož pocházejí nejstarší archeologické nálezy na Kouřimsku. Městečko, v němž se nikdy nerozvinul žádný významnější průmysl, se však od dvacátých let 20. století stalo vyhledávanou turistickou a výletní oblastí. Klid maloměsta na dohled od Prahy, množství historických památek, proslulé ovocné školky v Molitorově a zahradnické výstavy učinily z Kouřimi místo, které se kdysi stávalo cílem celých výletních vlaků. Velmi známé je Muzeum lidových staveb v Kouřimi, jediný skanzen v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z celého území Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Zdroj: www.kourim-radnice.cz

Svatohavelské posvícení v Kouřimi: písně, beseda o jídle a čajová dílna

Kouřim /FOTOGALERIE/ - Dobové kroje, lidové písně, ale také přednáška o čaji, beseda o jídle i kolotoč - takové bylo v neděli 21. října svatohavelské posvícení v kouřimském skanzenu. Návštěvníci mohli nakoupit něco k snědku u několika jarmarečních stánků, a jenom o kus dál těsně po desáté hodině dopoledne vystupoval folklorní sbor, který zazpíval lidové písně.

O post starosty se v Kouřimi nejspíše utkají dvě ženy

Kouřim – Situace, která bude napínavá zřejmě až do úplného konce vyjednávání – a možná i po zbytek volebního období. Ve městě Kouřimi, které má patnáctičlenné zastupitelstvo, získala dvě volební uskupení stejně mandátů: po šesti.

V Kouřimi zvítězila dvě uskupení. Každé má po šesti mandátech

Kouřim – Zajímavá situace se rýsuje v Kouřimi – tam jsou vítězové voleb dva. A oba rovnocenní. Zastupitelstvo má patnáct členů a uskupení Kouřim – náš domov, SNK a Nezávislí pro Kouřim získala každá po šesti mandátech.

S dobrým týmem lidí okolo se dá zvládat téměř vše

Kouřim /FOTOGALERIE/ - O patnáct zastupitelských postů v Kouřimi se bude v nadcházejících volbách ucházet 75 kandidátů na pěti kandidátních listinách. O přízeň voličů usiluje Česká strana sociálně demokratická; Komunistická strana Čech a Moravy; Kouřim - náš domov, sdružení nezávislých kandidátů; Nezávislí pro Kouřim a Sdružení za moderní a prosperující Kouřim.

Skrývá Lechův kámen u Kouřimi poklad? Každý se může sám přesvědčit

Kouřim /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Skrývá Lechův kámen u Kouřimi poklad? Tak o tom se může každý z nás sám přesvědčit. Ale pouze o štědrovečerní půlnoci. Podle pověsti totiž stačí o této noci kámen na jediné nadechnutí třikrát po sobě obskákat po jedné noze, kámen se otevře a vydá ukryté poklady!

OBRAZEM: Rodinný festival Kouřimská skála zahájil pohádkový program

Kouřim - Sedmý ročník rodinného hudebního festivalu se odehrál v sobotu 25. srpna od 14 hodin na Kouřimské skále v Kouřimi. Celá akce byla věnována na vzpomínku známého zpěváka Petra Muka, který nás navždy opustil před osmi lety.

OBRAZEM: Ve skanzenu připomněli dožínky

Kouřim - Národopisný pořad na téma dožínek se konal v sobotu v Muzeu lidových staveb v Kouřimi. 

OBRAZEM: Voničková sobota ve skanzenu prozradila kouzla bylinek

Kouřim – Krásné letní počasí, nikoli ubíjející žár, vykouzlila příroda na poslední díl z letošního cyklu Pohádkového řemeslného léta. Tím byla Voničková sobota, která příchozím prozradila prakticky vše o bylinkách. Nechybělo povídání o mariánských bylinách, čtení pohádek jak jinak než o bylinkářství a bylinách, praktické ukázky podoby a vůně bylin atd.

OBRAZEM: Kdo si hraje nezlobí. To věděli už naši předkové

Kouřim - Pohádkové řemeslné léto pokračovalo 4. srpna Hravou sobotou. Tento národopisný pořad Muzea lidových staveb v Kouřimi seznámil návštěvníky především s výrobou dřevěných hráček. Děti si mohly ve stínu stodoly z Durdic vyzkoušet svou manuální zručnost při jejich výrobě.

OBRAZEM: Kouřimský skanzen zavoněl dřevem

Kouřim - Národopisným pořadem Sobota s vůní dřeva pokračoval v sobotu cyklus Pohádkového řemeslného léta, které pořádá Muzeum lidových staveb v Kouřimi.

Skanzen chystá dožínky i opravu střechy cenného domu

Kouřim – Letní sezóna muzea lidových staveb je v plném proudu. Vloni ho navštívilo téměř 30 tisíc lidí a podle současných statistik to vypadá, že letos bude návštěvnost stejná, možný vyšší.

OBRAZEM: Skanzen nabídl vypečenou sobotu

Kouřim - Řemeslné pohádkové léto probíhá každou sobotu v kouřimském skanzenu. Tentokrát byli v sobotu 21. července návštěvníci účastníky pečení chleba. 

OBRAZEM: Skanzen v Kouřimi navštívil kovář

Kouřim - V rámci cyklu Pohádkové řemeslné léto se konal v sobotu v kouřimském skanzenu kovářský den. Kovář Zdeněk Grausam předváděl různé kovářské výrobky, některé si návštěvníci mohli také vyzkoušet. Nechybělo zde ani čtení kovářských pohádek.

OBRAZEM: V Kouřimi závodili cyklisté o pohár města

Kouřim - Velké ceně Kouřimi v cyklistice patřila ve městě celá slunečná neděle. Jednalo se o silniční závod jednotlivců s hromadným startem včetně vrchařské prémie o královnu a krále Bulánky.

OBRAZEM: Vše o Letnicích se dozvěděli návštěvníci skanzenu

Kouřim - Další z národopisných pořadů, tentokrát na téma Letnic, uspořádalo v neděli Muzeum lidových staveb v Kouřimi. Tato již pomalu zapomenutá slavnost, nazývaná také Svatodušní svátky, začíná padesát dní po Velikonocích.

OBRAZEM: Astronomický střed Evropy leží v Kouřimi

Kouřim - Astronomický střed Evropy leží v Kouřimi na Kolínsku! A aby toho nebylo málo, mají tam středy rovnou dva. Ten pravý leží asi 1,5 kilometru od města a je označen žlutou tyčí. Ten ‘falešný‘ se nachází přímo na Mírovém náměstí.

OBRAZEM: Na koloběžkách závodili malí i velcí

Kouřim - Na sobotní odpoledne připravilo město Kouřim již 16. ročník Koloběžkového závodu. Akce se konala v rámci Dne pro rodinu a přilákala mnoho závodníků. Ti byli rozděleni do několika věkových kategorií, od předškoláků až po dospělé.

OBRAZEM: Čarodějnice v Kouřimi byly plné her a soutěží pro děti

Kouřim - Odpoledne hlavně pro děti připravilo v pondělí v areálu sportovní haly město Kouřim. Vrcholem programu byla podvečerní soutěž o nej čarodějnici a čaroděje, kdy museli adepti na tento titul plnit různé úkoly. Pro vítěze soutěží byly připraveny ceny, a to převážné sladké. Nechyběla ani vatra a ohýnek na opékání špekáčků.

OBRAZEM: V kouřimském skanzenu si užili čarodějnice

Kouřim - Proč se pálí čarodějnice? Odpovědi našli návštěvníci kouřimského skanzenu.

Pilíř gotické baziliky v Klášterní Skalici je monumentální

Klášterní Skalice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Je možné, aby v malé vesničce na Kolínsku, nedaleko Kouřimi, stál monumentální desetimetrový pilíř z tesaného pískovce? Přece zde nemohl stát objekt srovnatelný s nedalekým chrámem sv. Barbory v Kutné Hoře! Je to neuvěřitelné, ale je to tak.

OBRAZEM: Národopisné pořady lákají stále více zájemců

Kouřim - Několik tisíc návštěvníků se přišlo v neděli 1. dubna podívat do Skanzenu lidových staveb v Kouřimi na to, jak se žilo na Boží hod velikonoční před mnoha lety. Byly zde pro ně připraveny dílny, kde si mohli vyzkoušet svou šikovnost. 

Skanzen v Kouřimi by chtěl stavět: 14 starých budov a jednu fungl novou

Kouřim – Velké plány má Středočeský kraj se skanzenem lidových staveb v Kouřimi, který je součástí Regionálního muzea v Kolíně. Podle předpokladů nastíněných v rámci středečního výjezdního zasedání vlády v demisi by se areál měl v letech 2021–2030 dočkat investic dosahujících 76 milionů korun bez daně z přidané hodnoty.

OBRAZEM: Kouřimský skanzen doslova praskal ve švech

Kouřim - Přes dva tisíce návštěvníků přilákal 11. února národopisný pořad s tématem masopustu do Muzea lidových staveb v Kouřimi. Byl zde pro ně připraven bohatý program.

OBRAZEM: Tříkrálová koleda přilákala do Kouřimi davy lidí

Kouřim - Krásné slunečné počasí a bohatý program byly hlavní důvody velkého počtu návštěvníků sobotní Tříkrálové koledy v Muzeu lidových staveb v Kouřimi. 

Kostel svatého Štěpána rozezněla Česká mše vánoční

Kouřim /FOTOGALERIE/ - Česká mše vánoční zazněla v sobotu v podvečer v kouřimském kostele sv. Štěpána. Rybovu mši si pro diváky připravila Základní umělecká škola Kouřim a farnost u Sv. Štěpána.

Ve skanzenu oslavili stříbrnou adventní neděli

Kouřim /FOTOGALERIE/ - V neděli se v kouřimském skanzenu uskutečnil letos poslední národopisný pořad s názvem Stříbrná adventní neděle. Program zde byl připraven od 10 dopoledne do 16 hodin a byl vskutku bohatý. Skoro v každé stavbě na návštěvníky čekala dílnička, nebo naučný výklad. 

Pěvecký sbor zásmucké školy zazpíval koledy v kostele

Zásmuky /FOTOGALERIE/ - Páteční adventní podvečer všem přítomným zpříjemnil pěvecký sbor Základní školy Zásmuky Pampelišky. Žáci v pátek 15. prosince zazpívali pod vedením učitele Květoslava Červeného v zásmuckém kostele nejenom známé koledy. 

Ve skanzenu vyvrcholí advent

Kouřim - Přípravy na letošní poslední národopisný pořad ve skanzenu jsou v plném proudu. Na návštěvníky čeká 17. prosince od 10 do 16 hodin Stříbrná adventní neděle.

Advent zahájí ve čtvrtek v centru města

Kouřim – Na výstavu ozdobených vánočních stromečků se mohou těšit Kouřimští již příští čtvrtek od 16 do 19 hodin. V rámci zahájení adventu nebude chybět ani průvod adventních světýlek od základní školy Miloše Šolleho v 16.45 hodin. 

Ozdobičky můžete nosit na radnici do soboty

Kouřim – Kouřimští připravují výstavu ozdobených vánočních stromečků nazvanou Kouzlo vánočního stromečku. K tomu, aby výstavu mohli uskutečnit, však potřebují pomoc občanů. Ti, kteří mají doma ozdobičky, které nepoužívají, je mohou donést na radnici nebo do městské knihovny. Ozdoby je možné nosit do soboty 25. listopadu.

Kouřimští ošetřují stromy

Kouřim – V současné době odborná firma pracuje na realizaci projektu Ošetření zeleně ve městě Kouřim. V rámci ní budou ošetřené vzrostlé stromy na veřejných prostranstvích města. Město na realizaci projektu získalo z dotačního programu 200 tisíc korun.

Dobrovolníka roku mohou nominovat lidé

Kouřim – Město Kouřim letos již po třetí vyhlásilo soutěž Dobrovolník roku. Obyvatelé Kouřimi se do soutěže mohou přihlašovat navzájem. Nominace jsou stále možné v několika kategoriích.

Spoje autobusů na Kouřimsku posílí

Kouřimsko – Na svátek svatého Martina dojde k integraci Kouřimska a změně jízdních řádů Pražské integrované dopravy.

Autobusové nádraží v Kouřimi se rozzáří

Kouřim - Autobusové nádraží v Kouřimi začíná zářit květy. Zatím jsou jen z papíru, na jaře to ale bude jinak. Byl zde totiž zahájen projekt Rozzářené kouřimské nádraží, na který město získalo podporu z grantového programu automobilky TPCA.

Místo vraždy je pusté a ponuré

Kouřim - Město Kouřim a jeho občané se vzpamatovávají ze strašlivé události, ke které zde v uplynulých dnech došlo. Mrtvého muže tam našli podle informací Kolínského deníku na parkovišti mezi dvěma auty u golfového areálu v Molitorově. Provedená pitva následně potvrdila, že zemřel násilnou smrtí.

AKTUALIZOVÁNO

Pitva potvrdila, že v Kouřimi se nejspíš vraždilo

Kouřim - Muže, jehož tělo bylo nalezeno v neděli v Kouřimi – Molitorově u golfového klubu, nejspíš někdo zavraždil. „Výsledky soudní pitvy jsou již hotové, pravděpodobně se jednalo o násilnou smrt,“ potvrdila policejní mluvčí Jana Štajnerová.

Soutěž o nejkrásněji vydlabanou dýni přilákala mnoho rodin do Kouřimi

Kouřim /FOTOGALERIE/ - Ačkoliv kouřimským při pořádání sobotní akce počasí příliš nepřálo, pod skálou v Kouřimi se sešel hojný počet návštěvníků. Dominovaly mezi nimi zejména rodiny s dětmi, jelikož především pro mladší účastníky byl určen celý podvečerní program. 

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

Kouřim - Zdravotní středisko v Kouřimi bylo velkým tématem letošního roku. Vedení města se rozhodovalo, zda zázemí pro lékaře vybudovat přímo na historickém náměstí nebo raději v těsné blízkosti základní školy. Vedení města a zastupitelé nakonec pro případnou výstavbu zdravotního střediska ve města zvolili variantu v ulici Čs. armády s byty.

Kouřimští chystají vánoční výstavu, zapůjčte ozdoby

Kouřim – Ačkoli jsou Vánoce ještě poměrně daleko, v Kouřimi už na ně myslí. Od posledního dne v listopadu do 18. prosince se bude na kouřimské Střelnici konat výstava ozdobených vánočních stromků nazvaná Kouzlo vánočního stromečku.

Kardinál Duka navštívil kouřimský domov se zvláštním režimem

Kouřim /FOTOGALERIE/ - Kouřimský domov se zvláštním režimem, kde žijí převážně lidé s Alzheimerovou chorobou, navštívil kardinál Dominik Duka. "Přijel na pozvání faráře Jaroslava Líznera," vysvětlila Vendulka Harapesová, sociální pracovnice.

OBRAZEM: Nad Kouřimí se po obloze proháněli draci

Kouřim - Již 23. ročník Kouřimské drakiády se konal v sobotu 7. října na louce u kapličky svatého Víta. Akce byla spojena s bramborovým dnem. 

OBRAZEM: Lidé se při večerní procházce v Kouřimi dozvěděli mnoho o historii

Kouřim - Po celém městě Kouřim oslavovali v sobotu večer Sen noci kouřimské, jenž se nesl ve znamení slavných výročí. Návštěvníci si mohli projít noční Kouřim za světla lampiček a svíček a přitom se dozvědět mnoho o historii.

Parkování v centru Kouřimi chtějí dát systém

Kouřim - Parkování v centru je problémem v mnoha městech. Tématem se v současné době zabývají v Kouřimi, kde chtějí vytvořit projekt pro lepší parkování. „Chceme, aby projektant vytvořil projekt s větší kapacitou parkovacích míst a do parkování vnesl nějaký řád a systém,“ vysvětlila starostka města Zuzana Čiháková. 

Chemikálie z půdy a vody zmizí do pěti let

Kouřim – Do pěti let by měla být kontaminovaná půda v Molitorově zbavená chemikálií. Svými slovy to potvrdila starostka města Kouřim Zuzana Čiháková. „Se sanací se začne v letošním roce,“ prozradila s tím, že v současné době je schválená smlouva na sanaci a zbývá se jen dohodnout se zhotovitelskou firmou na přesném datu, kdy se s pracemi začne. Projekt sanace si budou moci do týdne lidé prohlédnout online.

OBRAZEM: Kouřim vzpomínala na Petra Muka

Kouřim - Letní rodinný festival Kouřimská skála se koná na počest zesnulého zpěváka Petra Muka a letos se uskutečnil již šestý ročník. 

OBRAZEM: Kouřimské Putování s pohádkou aneb Loučení s prázdninami

Kouřim - Souběžně s letním rodinným festivalem Kouřimská skála se v Kouřimi v sobotu odpoledne uskutečnil 18. ročník Putování s pohádkou, který byl určen pro mladší návštěvníky festivalu. Pro děti byl v lese připraven okruh, na kterém plnily různé úkoly s postavičkami z pohádek. 

Poputují za pohádkou

Kouřim – Jako již tradičně, i letos bude součástí vzpomínkového festivalu Kouřimská skála program věnovaný dětem nazvaný Putování za pohádkou. Děti mohou na připravenou trasu vyjít od 14 do 16 hodin.

Skanzen navštívilo už více než 19 tisíc lidí

Kouřim – Skanzen ukončil letošní letní sezónu dožínkami, jež pro něj byly zároveň premiérovým národopisným pořadem. „Měl jsem radost, protože do přípravy se zapojila řada našich zaměstnanců a také externích spolupracovníků, dožínky jsou personálně poněkud náročné na obsazení. Moc mile mě překvapilo, kolik lidí v dožínkovém průvodu umělo zpívat,“ zhodnotil Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea v Kolíně, pod které kouřimský skanzen spadá. 

Kouřim opět zavzpomíná na svého Petra Muka

Kouřim /FOTOGALERIE/ - Kouřimští o nadcházejícím víkendu opět zavzpomínají na zesnulého zpěváka Petra Muka. Festival Kouřimská skála bude letos plný hvězd. Mezi nimi nebude chybět David Koller nebo Petr Kolář. Předvede se ale i Tereza Strejčková, mistryně světa 2016 ve sportovním aerobiku.

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT