VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KOUŘIM

Počátek dlouhých a pohnutých dějin kdysi slavného královského města Kouřimi se ztrácí v šerosvitu čtrnácti století. Tehdy, v době velkého stěhování národů, přicházejí do těchto míst první slovanské kmeny a trvale je osidlují, dovršujíce tak historický vývoj započatý počátkem 4. tisíciletí př. n. l., z něhož pocházejí nejstarší archeologické nálezy na Kouřimsku. Městečko, v němž se nikdy nerozvinul žádný významnější průmysl, se však od dvacátých let 20. století stalo vyhledávanou turistickou a výletní oblastí. Klid maloměsta na dohled od Prahy, množství historických památek, proslulé ovocné školky v Molitorově a zahradnické výstavy učinily z Kouřimi místo, které se kdysi stávalo cílem celých výletních vlaků. Velmi známé je Muzeum lidových staveb v Kouřimi, jediný skanzen v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z celého území Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Zdroj: www.kourim-radnice.cz

Ve skanzenu vyvrcholí advent

Kouřim - Přípravy na letošní poslední národopisný pořad ve skanzenu jsou v plném proudu. Na návštěvníky čeká 17. prosince od 10 do 16 hodin Stříbrná adventní neděle.

Advent zahájí ve čtvrtek v centru města

Kouřim – Na výstavu ozdobených vánočních stromečků se mohou těšit Kouřimští již příští čtvrtek od 16 do 19 hodin. V rámci zahájení adventu nebude chybět ani průvod adventních světýlek od základní školy Miloše Šolleho v 16.45 hodin. 

Ozdobičky můžete nosit na radnici do soboty

Kouřim – Kouřimští připravují výstavu ozdobených vánočních stromečků nazvanou Kouzlo vánočního stromečku. K tomu, aby výstavu mohli uskutečnit, však potřebují pomoc občanů. Ti, kteří mají doma ozdobičky, které nepoužívají, je mohou donést na radnici nebo do městské knihovny. Ozdoby je možné nosit do soboty 25. listopadu.

Kouřimští ošetřují stromy

Kouřim – V současné době odborná firma pracuje na realizaci projektu Ošetření zeleně ve městě Kouřim. V rámci ní budou ošetřené vzrostlé stromy na veřejných prostranstvích města. Město na realizaci projektu získalo z dotačního programu 200 tisíc korun.

Dobrovolníka roku mohou nominovat lidé

Kouřim – Město Kouřim letos již po třetí vyhlásilo soutěž Dobrovolník roku. Obyvatelé Kouřimi se do soutěže mohou přihlašovat navzájem. Nominace jsou stále možné v několika kategoriích.

Spoje autobusů na Kouřimsku posílí

Kouřimsko – Na svátek svatého Martina dojde k integraci Kouřimska a změně jízdních řádů Pražské integrované dopravy.

Autobusové nádraží v Kouřimi se rozzáří

Kouřim - Autobusové nádraží v Kouřimi začíná zářit květy. Zatím jsou jen z papíru, na jaře to ale bude jinak. Byl zde totiž zahájen projekt Rozzářené kouřimské nádraží, na který město získalo podporu z grantového programu automobilky TPCA.

Místo vraždy je pusté a ponuré

Kouřim - Město Kouřim a jeho občané se vzpamatovávají ze strašlivé události, ke které zde v uplynulých dnech došlo. Mrtvého muže tam našli podle informací Kolínského deníku na parkovišti mezi dvěma auty u golfového areálu v Molitorově. Provedená pitva následně potvrdila, že zemřel násilnou smrtí.

AKTUALIZOVÁNO

Pitva potvrdila, že v Kouřimi se nejspíš vraždilo

Kouřim - Muže, jehož tělo bylo nalezeno v neděli v Kouřimi – Molitorově u golfového klubu, nejspíš někdo zavraždil. „Výsledky soudní pitvy jsou již hotové, pravděpodobně se jednalo o násilnou smrt,“ potvrdila policejní mluvčí Jana Štajnerová.

Soutěž o nejkrásněji vydlabanou dýni přilákala mnoho rodin do Kouřimi

Kouřim /FOTOGALERIE/ - Ačkoliv kouřimským při pořádání sobotní akce počasí příliš nepřálo, pod skálou v Kouřimi se sešel hojný počet návštěvníků. Dominovaly mezi nimi zejména rodiny s dětmi, jelikož především pro mladší účastníky byl určen celý podvečerní program. 

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

Kouřim - Zdravotní středisko v Kouřimi bylo velkým tématem letošního roku. Vedení města se rozhodovalo, zda zázemí pro lékaře vybudovat přímo na historickém náměstí nebo raději v těsné blízkosti základní školy. Vedení města a zastupitelé nakonec pro případnou výstavbu zdravotního střediska ve města zvolili variantu v ulici Čs. armády s byty.

Kouřimští chystají vánoční výstavu, zapůjčte ozdoby

Kouřim – Ačkoli jsou Vánoce ještě poměrně daleko, v Kouřimi už na ně myslí. Od posledního dne v listopadu do 18. prosince se bude na kouřimské Střelnici konat výstava ozdobených vánočních stromků nazvaná Kouzlo vánočního stromečku.

Kardinál Duka navštívil kouřimský domov se zvláštním režimem

Kouřim /FOTOGALERIE/ - Kouřimský domov se zvláštním režimem, kde žijí převážně lidé s Alzheimerovou chorobou, navštívil kardinál Dominik Duka. "Přijel na pozvání faráře Jaroslava Líznera," vysvětlila Vendulka Harapesová, sociální pracovnice.

OBRAZEM: Nad Kouřimí se po obloze proháněli draci

Kouřim - Již 23. ročník Kouřimské drakiády se konal v sobotu 7. října na louce u kapličky svatého Víta. Akce byla spojena s bramborovým dnem. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT