VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KOUŘIM

Počátek dlouhých a pohnutých dějin kdysi slavného královského města Kouřimi se ztrácí v šerosvitu čtrnácti století. Tehdy, v době velkého stěhování národů, přicházejí do těchto míst první slovanské kmeny a trvale je osidlují, dovršujíce tak historický vývoj započatý počátkem 4. tisíciletí př. n. l., z něhož pocházejí nejstarší archeologické nálezy na Kouřimsku. Městečko, v němž se nikdy nerozvinul žádný významnější průmysl, se však od dvacátých let 20. století stalo vyhledávanou turistickou a výletní oblastí. Klid maloměsta na dohled od Prahy, množství historických památek, proslulé ovocné školky v Molitorově a zahradnické výstavy učinily z Kouřimi místo, které se kdysi stávalo cílem celých výletních vlaků. Velmi známé je Muzeum lidových staveb v Kouřimi, jediný skanzen v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z celého území Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Zdroj: www.kourim-radnice.cz

OBRAZEM: Kouřimský skanzen doslova praskal ve švech

Kouřim - Přes dva tisíce návštěvníků přilákal 11. února národopisný pořad s tématem masopustu do Muzea lidových staveb v Kouřimi. Byl zde pro ně připraven bohatý program.

OBRAZEM: Tříkrálová koleda přilákala do Kouřimi davy lidí

Kouřim - Krásné slunečné počasí a bohatý program byly hlavní důvody velkého počtu návštěvníků sobotní Tříkrálové koledy v Muzeu lidových staveb v Kouřimi. 

Kostel svatého Štěpána rozezněla Česká mše vánoční

Kouřim /FOTOGALERIE/ - Česká mše vánoční zazněla v sobotu v podvečer v kouřimském kostele sv. Štěpána. Rybovu mši si pro diváky připravila Základní umělecká škola Kouřim a farnost u Sv. Štěpána.

Ve skanzenu oslavili stříbrnou adventní neděli

Kouřim /FOTOGALERIE/ - V neděli se v kouřimském skanzenu uskutečnil letos poslední národopisný pořad s názvem Stříbrná adventní neděle. Program zde byl připraven od 10 dopoledne do 16 hodin a byl vskutku bohatý. Skoro v každé stavbě na návštěvníky čekala dílnička, nebo naučný výklad. 

Pěvecký sbor zásmucké školy zazpíval koledy v kostele

Zásmuky /FOTOGALERIE/ - Páteční adventní podvečer všem přítomným zpříjemnil pěvecký sbor Základní školy Zásmuky Pampelišky. Žáci v pátek 15. prosince zazpívali pod vedením učitele Květoslava Červeného v zásmuckém kostele nejenom známé koledy. 

Ve skanzenu vyvrcholí advent

Kouřim - Přípravy na letošní poslední národopisný pořad ve skanzenu jsou v plném proudu. Na návštěvníky čeká 17. prosince od 10 do 16 hodin Stříbrná adventní neděle.

Advent zahájí ve čtvrtek v centru města

Kouřim – Na výstavu ozdobených vánočních stromečků se mohou těšit Kouřimští již příští čtvrtek od 16 do 19 hodin. V rámci zahájení adventu nebude chybět ani průvod adventních světýlek od základní školy Miloše Šolleho v 16.45 hodin. 

Ozdobičky můžete nosit na radnici do soboty

Kouřim – Kouřimští připravují výstavu ozdobených vánočních stromečků nazvanou Kouzlo vánočního stromečku. K tomu, aby výstavu mohli uskutečnit, však potřebují pomoc občanů. Ti, kteří mají doma ozdobičky, které nepoužívají, je mohou donést na radnici nebo do městské knihovny. Ozdoby je možné nosit do soboty 25. listopadu.

Kouřimští ošetřují stromy

Kouřim – V současné době odborná firma pracuje na realizaci projektu Ošetření zeleně ve městě Kouřim. V rámci ní budou ošetřené vzrostlé stromy na veřejných prostranstvích města. Město na realizaci projektu získalo z dotačního programu 200 tisíc korun.

Dobrovolníka roku mohou nominovat lidé

Kouřim – Město Kouřim letos již po třetí vyhlásilo soutěž Dobrovolník roku. Obyvatelé Kouřimi se do soutěže mohou přihlašovat navzájem. Nominace jsou stále možné v několika kategoriích.

Spoje autobusů na Kouřimsku posílí

Kouřimsko – Na svátek svatého Martina dojde k integraci Kouřimska a změně jízdních řádů Pražské integrované dopravy.

Autobusové nádraží v Kouřimi se rozzáří

Kouřim - Autobusové nádraží v Kouřimi začíná zářit květy. Zatím jsou jen z papíru, na jaře to ale bude jinak. Byl zde totiž zahájen projekt Rozzářené kouřimské nádraží, na který město získalo podporu z grantového programu automobilky TPCA.

Místo vraždy je pusté a ponuré

Kouřim - Město Kouřim a jeho občané se vzpamatovávají ze strašlivé události, ke které zde v uplynulých dnech došlo. Mrtvého muže tam našli podle informací Kolínského deníku na parkovišti mezi dvěma auty u golfového areálu v Molitorově. Provedená pitva následně potvrdila, že zemřel násilnou smrtí.

AKTUALIZOVÁNO

Pitva potvrdila, že v Kouřimi se nejspíš vraždilo

Kouřim - Muže, jehož tělo bylo nalezeno v neděli v Kouřimi – Molitorově u golfového klubu, nejspíš někdo zavraždil. „Výsledky soudní pitvy jsou již hotové, pravděpodobně se jednalo o násilnou smrt,“ potvrdila policejní mluvčí Jana Štajnerová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT