VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KOLÍN

Kolín je město (dříve okresní) na východě Středočeského kraje na řece Labi. Je důležitou železniční křižovatkou. Dominuje zde průmysl chemický, automobilový, strojírenský, potravinářský a polygrafický. Kolín se nachází ve Středočeském kraji, asi 60 km východně od Prahy. Město se rozprostírá na obou březích Labe v místě, kde řeka velkým obloukem mění svůj směr ze západního na severní. Leží na okraji Polabské nížiny, která se rozprostírá severně a východně od města a náleží ke Středolabské tabuli. Od jihu a západu se do města svažují výběžky Českomoravské vrchoviny. Pozvolně klesající rovina je narušena údolími Poleského a Pekelského potoka. Severovýchodně zasahuje k městu vrchem Vinice (237 m n. m.) Východolabská tabule. Centrum města leží na skále na levém břehu Labe. V okolí města se nacházejí lužní lesy, dnes státem chráněny (Veltrubský luh). Historické jádro je od roku 1989 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Zdroj: www.mukolin.cz

Kolín letos zintenzivní zimní údržbu svých ulic

Kolín /INFOGRAFIKA/ – Městská rada schválila dodatek k operačnímu plánu zimní údržby, kterou provádí společnost AVE Kolín. „Dodatek na dvou místech výrazně zintenzivňuje zimní údržbu. Celý prostor autobusového nádraží a také teras za městským společenským domem byl zařazen do první kategorie údržby a také do kategorie ručního úklidu,“ předeslal místostarosta Michael Kašpar.

Mladí florbalisté Kolína bodují, muži tápou

Kolín /FOTOGALERIE/ - Na začátku sezony kralovaly mužské týmy florbalového klubu FBC Pitbulls Kolín, ale v posledních zápasech převzala žezlo mládežnická družstva.

Vzpomínka na Pavla Severu

Kolín – Do muzikantského nebe pan Pavel Severa. Jeho životem byla kromě rodiny hudba. Prošel několika tanečními, dechovými i symfonickými orchestry kolínského regionu, byl pečlivým archivářem Kmochovy hudby i Kolínské filharmonie, jedním ze zakladatelů Klubu přátel Františka Kmocha.

Ceny rostlých stromků se od loňska příliš nezměnily

Kolínsko – Vánoce se ani v letošním roce neobejdou bez stromečku. I když se najdou tací, kteří dávají přednost stromku umělému, každý rok spousta lidí vyrazí pro stromek živý. Na náměstích, návsích, u nákupních center i v malých uličkách tak i letos rozložili prodejci své stánky se stromky, ke kterým si s krátícím se časem do nejkrásnějších svátků v roce nachází cestu čím dál více zájemců o koupi.

Kam na Kolínsku za kulturou?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí na Kolínsku.

OBRAZEM: Sál společenského domu se stal na jeden večer centrem bojových sportů

Kolín – Druhý prosincový čtvrtek se velký sál Městského společenského domu v Kolíně stal centrem kolínských bojových sportů.

OBRAZEM: Zaplněný chrám svatého Bartoloměje tleskal nejen Rybově mši

Kolín – Tradičně v předvánoční čas se v úterní podvečer zaplnil kolínský chrám svatého Bartoloměje, aby si v něm fanoušci klasiky vychutnali oblíbenou Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Než ale došlo k tradičnímu písňovému zvolání Hej mistře, vstaň bystře, užilo si publikum sedící v zaplněných lavicích i stojící vedle nich čtyři krátké hudební kousky. A to Menuet ze symfonie č.1 Ludwiga van Beethovena, Sonatu Do maggiore a Sonatu Vespertina Pavla Josefa Vejvanovského a Slovanský tanec č.7 Allegro assai.

Kolínský pěvecký sbor ukončil slavnostně svoji činnost

Kolín – Až na pár výjimek z řad novinářů, příbuzných a vedení města, zaplnili ve středu odpoledne kolínskou obřadní síň samí zpěváci. Nebo spíše zpěvačky, protože Kolínský pěvecký sbor slavnostně ukončil po sedmapadesáti letech svoji činnost právě z důvodu nedostatku mužů – zpěváků.

Kolín se postupně zbavuje nálepky Potěmkinovy vesnice

Kolín - Areál kolínského zámku zase o kousek prokoukl. Hotová je už fasáda západního křídla. „Trvalo to dlouho, ale kvalita mně osobně i památkářům přijde zcela v pořádku,“ shrnul starosta Vít Rakušan.

Sedmnáctou Miss Kolínska se stala čtrnáctiletá Sabina Uxová

Kolín /FOTOGALERIE/ – Když jako vždy vtipný a pohotový moderátor finálového večera Miss Kolínska Vlasta Korec ukázal v úterý večer v kolínském Městském divadle při rozhovoru se soutěžící pod číslem deset Sabinou Uxovou coby fór vítězné véčko, určitě netušil, jak blízko jeho gesto je.

Rozpočet Kolína na rok 2018. Co nás čeká, nastínil místostarosta Michael Kašpar

Kolín - Jaký bude rozpočet na následující rok? Svůj komentář zaslal redakci Kolínského deníku místostarosta Michael Kašpar.

Školáci na tvrzi v Nebovidech si pochutnali na adventních palačinkách

Zásmuky /FOTOGALERIE/ - Víte, kdo byla Perchta, sv. Ambrož či Lucie? To všechno a mnohé další o adventních zvycích se dozvěděli školáci ze Zásmuk v pondělí 11. prosince v Nebovidech. Akce Vánoce na tvrzi se zúčastnily sedmá a osmé třídy.

Pražská ulice není hotová, je to provizorium na zimu

Kolín - Možná i po zkušenostech s nově rekonstruovaným úsekem Masarykovy ulice, kde město reklamuje kvalitu finálního povrchu, se Kolíňáci ptají na Pražskou ulici.

Kateřina Brožová: Koně jsou moje srdeční záležitost

Kolín /ROZHOVOR/ - Na mikulášskou besídku, která se ve Stáji Václav v Kolíně konala o uplynulém víkendu, dorazila vzácná návštěva. Mezi děti na koních zavítala herečka, zpěvačka a moderátorka Kateřina Brožová, která se zároveň stala patronkou kolínského jezdeckého kroužku. Deníku prozradila, že koně jsou její srdeční záležitost.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT