Předchozí
1 z 5
Další

Tomáš Tesař je jedním z organizátorů Otevřené ulice v Kolíně, muzikant a zároveň předseda kulturní komise. Narodil se v Kutné Hoře, ale celý život prožil v Kolíně, takže se cítí býti spíše rodilým Kolíňákem. Nicméně i Kutnou Horu má moc rád, je častým cílem rodinných výletů. „Obě města mají unikátní atmosféru, bohatou historii a spoustu krásných zákoutí,“ řekl.

Tomáš TesařZdroj: Deník / VLP Externista

Po absolvování kolínského gymnázia jsem měl ambici stát se lékařem, nicméně na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze byli zjevně jiného názoru, takže jsem záhy přestoupil na Přírodovědeckou fakultu téže univerzity. Tam jsem úspěšně dokončil studijní obor Ochrana životního prostředí, k němuž jsem měl vždy silnou vazbu. Ještě v průběhu posledního ročníku jsem však nastoupil na ministerstvo financí, kde pracuji dodnes v odboru mezinárodních vztahů jakožto koordinátor Fondů Evropského hospodářského prostoru a Norska. Jak správně řekl Woody Allen: „Chceš-li Boha rozesmát, řekni mu o svých plánech.“

Tomáš TesařZdroj: Foto: archiv Tomáše Tesaře

První nápad na Otevřenou ulici vznikl, tuším, v květnu roku 2015, kdy mě oslovila Hanka Morová spolu s Filipem Šádkem a Josefem Čáslavou a začali jsme vymýšlet celkový koncept. Otevřená ulice se od té doby stala, troufám si říci, nedílnou součástí Kolína a jeho veřejného života. Mě na ní nejvíce baví právě ta jednoduchá myšlenka, kterou se nám daří udržet – zprostředkovat sousedskou platformu a dávat záminku k setkání ve veřejném prostoru s příjemnou hudbou, třeba nějakou kolíčkovou galerií nebo programem pro děti a samozřejmě i dobrým občerstvením. Pro letošní rok už jsme měli někdy v únoru vymyšlené konkrétní plány, ale pak si situace vyžádala jejich přehodnocení. Sami jsme teď zvědaví, jak se budou omezení dále vyvíjet. Určitě bychom chtěli v létě akce pořádat, pokud to půjde.

Tomáš TesařZdroj: Deník / VLP Externista

Hudba mě provází už od raného dětství. Absolvoval jsem trumpetu na Základní umělecké škole Františka Kmocha v Kolíně, působil v tamním mládežnickém dechovém orchestru a komorních souborech, hrál i s Kolínskou filharmonií a Městskou hudbou Františka Kmocha. Následně jsem začal trochu brnkat na piano a dlouhé roky pak hrál na klávesy v zábavové kapele Peklo, kolínském komorním symfoňáku KoKoSy a měl jsem příležitost přičichnout i k jazzové a swingové hudbě s Kolínským Big Bandem. V současnosti však působím především v kapele Pískomil se vrací, která se věnuje moderní dětské tvorbě, a v kolínském souboru Mahlzeit hrajícím především pop a rock, ale i různorodé žánry od šansonu přes písně s prvky new-wave, jazzu a swingu až po funky či disco.

Tomáš TesařZdroj: Deník / VLP Externista

Rád si poslechnu dobrou hudbu nebo navštívím nějakou zajímavou výstavu. Občas si jdu zaběhat, projet se na kole, v zimě zase vede sjezdové lyžování. Když je více času, rád cestuji s rodinou nebo něco více či méně úspěšně kutím a pěstuji. A jak si nejlépe odpočinu? Rozhodně v přírodě při procházce nebo houbaření.

Tomáš TesařZdroj: Deník / VLP Externista