Předchozí
1 z 5
Další

Roman Charvát: Sen o vlastním pivě se po letech stal skutečností

Majitel starokolínského pivovaru Roman Charvát mluví o výrobě svého „pivečka“ s láskou a nadšením. Původně sen o vlastním pivě se po letech stal skutečností. „Chci, aby lidi pochopili, že když se něco dělá, má se to dělat s láskou. Moje myšlenka nebyla business, ale vytvořit něco, co by lidem hlavně chutnalo.“

Majitel starokolínského pivovaru Roman Charvát.

Začátky byly těžké. Pivečko jsem začal vařit sám doma, to je už nějakých patnáct let. Já nejsem profesionální pivovarník, původně jsem dělal elektriku. V době, kdy začínaly malé pivovary, jsem zjistil, že v malých pivovarech je pivečko kvalitní. Když jsem ho porovnával s euro pivy, co se dostávají na trh, tak pivo od malých pivovarů mělo jiný charakter, chuť, připadalo mi vždy lepší.

Majitel starokolínského pivovaru Roman Charvát.

Když vaříte doma, máte všude pivní produkty. Když jsem manželce zabral kuchyň a vařil každý den, začala toho mít už dost. Ženský se to po nějaký době přestane zamlouvat. Tak mě vyzvala, ať si to odstěhuju někam pryč. Druhá věc je, že když uvaříte dvacet litrů, musíte to někde nechat zrát.

Majitel starokolínského pivovaru Roman Charvát.

Po roce 2012 jsme odkoupili původní zelárnu a začali velké opravy. V prostorách jsem se snažil zachovat nádech nedávného socialismu. Trvalo čtyři roky, než jsme z devastovaných prostor vytvořili prostředí pro usazení technologie. Vedle piva tu vyrábíme kysané zelí, to se tu vyrábělo původně, a chtěli jsme to zachovat. Máme i zelný speciál.

Majitel starokolínského pivovaru Roman Charvát.

Malé pivovary jsou v Česku pořád na vzestupu. Chci si vytvořit reklamu vlastní cestou. Aby si všichni konzumenti během léta i zimy užili pivo. Chci k tomu nabídnout i něco dobrého k jídlu. V tu chvíli se mi splní sen - vidíte člověka, jak drží spokojeně v ruce pivo a něco k jídlu.

Majitel starokolínského pivovaru Roman Charvát.