Předchozí
1 z 4
Další

Pavlína Zvoníková: Práce s dětmi člověka nabíjí  

Pavlína Zvoníková je původním povoláním sociální pracovnice. Pracovala na orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) v Českém Brodě, po mateřské dovolené na oddělení příspěvků na péči a dávek hmotné nouze. I po druhé mateřské původně plánovala návrat do sociální sféry, ale vše se vyklubalo jinak. Začala spolu s kolegyní vést Dětský ekologický klub v Cerhenicích, odkud pochází. „Vlastně už při mateřské jsem vedla keramický kroužek pro děti,“ dodala Pavlína Zvoníková.

Pavlína ZvoníkováZdroj: archiv Pavlíny Zvoníkové

Práce s dětmi je pro mě skutečný relax. Děti vám všechno řeknou, mají krásné nadšení, rády tvoří, je mi s nimi prostě dobře. Člověka taková práce nabíjí. To je daleko veselejší činnost než na OSPODu, kde se rodiče hádali o děti. Samozřejmě moje práce pro klub není jen hraní si s dětmi a vymýšlení aktivit, které by je zaujaly, znamená i zpracovávání podkladů, prostě vedení organizace, administrativu, aby vše bylo v pořádku.

Pavlína ZvoníkováZdroj: archiv Pavlíny Zvoníkové

Letošní rok byl pro nás v klubu jako pro všechny o hodně jiný. Měli jsme spoustu plánů, ale hodně aktivit jsme nestihli, nicméně stačili jsme třeba nadělat s dětmi andělíčky na Vánoce, do bytů s chráněným bydlením jsme donesli přáníčka – keramické kytičky, nacvičili jsme písničku na rozsvěcení vánočního stromu na náměstí, dělali jsme krásné perníkové chaloupky a stihla se i vánoční besídka. Doufáme, že příští rok si vše vynahradíme, že za námi přijede paní cukrářka, jak bylo v plánu letos, určitě budeme pokračovat v keramice, chceme zajet na exkurzi do Peček na služebnu policie, plánujeme zase letní tábor, který jsme měli letos poprvé a měl veliký ohlas.

Pavlína ZvoníkováZdroj: archiv Pavlíny Zvoníkové

Práce s dětmi je pro mě vlastně koníčkem stejně jako keramika. V dětství jsem ráda četla Rychlé šípy, dětem se dnes snažím vštěpovat, jak se k sobě chovat apod. I na letním táboře jsme lovili bobříky, třeba ušlechtilosti. Mezi moje další záliby patří zvířata. Doma kolem nich stále běhám. Máme dva psy, tři kočky, jednu akvarijní rybičku – bojovnici, tu, která musí být v akváriu sama. Děti chtěly morče, křečka. Syn chová slepice hedvábničky a takzvané velikonoční slepičky, které snáší zelená vajíčka.

Pavlína ZvoníkováZdroj: archiv Pavlíny Zvoníkové