Předchozí
1 z 6
Další

Lucie Brožková: V malém zařízení pro seniory vznikají velmi blízké vztahy

Po zhruba třech měsících nucené koronapauzy se pro seniory otevřel denní stacionář v Domově Clementas v Kolíně. Zařízení slouží jako „školka“ pro seniory, kteří sem ráno přijdou a odpoledne jdou domů. Dále ztam funguje odlehčovací služba, kde se pečovatelky o seniory starají několik dní či týdnů, ale nikdy ne napořád. Vedoucí kolínského domova Lucie Brožková v tomto zařízení pracuje od roku 2018.

Lucie Brožková, vedoucí Domova Clementas v Kolíně.Zdroj: archiv domova

Z pohledu zkušených profesionálů se to může zdát jako velmi krátká doba, ale pro mě, jakožto začátečníka v oboru a celkově v pracovním životě je to kus cesty. Samozřejmě mám málo zkušeností, ale učím se od zkušenějších kolegů a nahrazuji je nadšením, která je asi běžnou součástí u většiny začínajících pracovníků v pomáhajících profesích.

Ze života seniorů v denním stacionáři v Domově Clementas v Kolíně.Zdroj: archiv domova

Obdobných denních stacionářů je v regionu okolo pěti. Ovšem přímo v Kolíně s naší cílovou skupinou pouze my. Dovoluji si tvrdit, že vzhledem k tomu, jak jsem skutečně malé zařízení, tak mezi námi zaměstnanci, klienty, ale i mezi rodinami vznikají opravdu úzké vztahy. Nezřídka se stává, že když už nevyužívají našich služeb, tak přesto nám volají a ptají se, jak se nám daří a nabízení nám pomoc. Zvláště v tomto nelehkém období se nám to stává poměrně často.

Ze života seniorů v denním stacionáři v Domově Clementas v Kolíně.Zdroj: archiv domova

Můžeme nabídnout poměrně málo rozšířené služby, jako je denní stacionář a odlehčovací pobytová služba. Myslím si, že tyto služby nejsou v naší společnosti ještě dostatečně rozšířené a většina populace si nás do dneška plete s domovy pro seniory nebo s domovy se zvláštním režimem, kde jde o trvalé, celoroční pobyty. Stacionář je zjednodušeně řečeno takzvaná školka pro seniory, kdy klient ráno přichází a večer se zase vrací do svého přirozeného sociálního prostředí. Myslím si, že obeznámenost o této službě by se měla co nejvíce rozšířit, protože se tím prodlužuje život člověka v jeho přirozeném sociálním prostředí, které je vždy bezesporu těžké opustit.

Ze života seniorů v denním stacionáři v Domově Clementas v Kolíně.Zdroj: archiv domova

Vždy by se měly nejdříve vyčerpat všechny možnosti, které v dané komunitě jsou. Uvědomuji si, že to není vůbec snadné a to jak pro osobu v seniorském věku, tak ani pro její blízké, ale myslím si, že to za to rozhodně stojí. Ani sebelepší domov nemůže nahradit přirozené prostředí člověka se všemi biopsychosociálními složkami. Někdy k nám klienti docházejí jen z důvodu rozptýlení, kdy se cítí smutní, protože jsou jejich blízcí v zaměstnání a oni jsou po celý den sami doma.

Ze života seniorů v denním stacionáři v Domově Clementas v Kolíně.Zdroj: archiv domova

Vždy se snažíme s našimi klienty pracovat na tom, co je nejvíce baví, co je pro ně přirozené, a protože jsme zařízení rodinného typu, tak se jim pokoušíme maximálně vyjít vstříc. V současné chvílí se naši klienti nejraději věnují přípravám moučníků, cvičení, a to jak kognitivnímu tréninku, tak lehkému fyzickému cvičení. Velkou výhodu vnímají i v možnosti zahradničení, a to i přesto, že se nacházíme přímo ve městě. Během roku pořádáme i různá hudební vystoupení, canisterapii, jógu a mnoho dalšího, co si klienti přejí a je v našich silách zrealizovatelné.

Ze života seniorů v denním stacionáři v Domově Clementas v Kolíně.Zdroj: archiv domova