Předchozí
1 z 5
Další

Jana Růžinová: Loučení s pejsky je hrozné. Někdy to i obrečím

Jak se člověk stane dočaskářem a co to obnáší, vyprávěla Jana Růžinová, která se dočasně stará o psy v rámci spolku Dočasky De De. „Poskytujeme akutní péči a následné zázemí týraným a opuštěným psům,“ řekla. A protože má nedaleko Poříčan dům s rozlehlou zahradou, zaměřuje se převážné na plemena velkých psů. „Rozhodnutí ve mně zrálo dlouhou dobu, až jsem se před rokem odhodlala a začala s dočasnou péčí,“ dodala.

Jana Růžinová z Poříčan.Zdroj: Richard Karban

Za tu dobu se mi podařilo pomoci z kritického stavu desítce psů, a co je hlavní, u všech dosáhnout jejich zdárnou adopci. O psy je poměrně veliký zájem, ale dočaskáři si nové majitele pečlivě vybírají. Vyhrazujeme si například možnost kontroly místa, kde bude pejsek žít, ještě před případnou adopcí. Pokud mám nějaké pochybnosti, hledám jiné umístění.

Jana Růžinová z Poříčan.Zdroj: Richard Karban

Podmínka pro získání psa je ubytování uvnitř a to, že se musí stát právoplatným členem rodiny. Kdo by chtěl získat psa třeba jenom na hlídání s tím, že by byl pouze na zahradě nebo zavřený v kotci, má smůlu. Loučení s pejskem, který jde do adopce, je hrozné. I když je obvyklá doba dočasky pouze jeden měsíc, i to stačí k tomu, aby vzniklo citové pouto.

Jana Růžinová z Poříčan.Zdroj: Richard Karban

Jednou jsem tu měla čtyři měsíce doma osmiletého německého ovčáka. Už jsem byla rozhodnutá, že si ho nechám. Nakonec o psa projevila zájem paní, která se na něj přijela podívat vlakem až z Brna. Okamžitě jsem věděla, že pes bude v dobrých rukou. Jeho odchod jsem prostě obrečela.

Jana Růžinová z Poříčan.Zdroj: Richard Karban

Všichni členové spolku Dočasky De De jsou dobrovolníci, kteří dělají tuto práci bez nároku na finanční odměnu.

Jana Růžinová z Poříčan.Zdroj: Richard Karban