Předchozí
1 z 5
Další

Ivana Havlínová chystá další knížku o Liblicích

Zanedlouho to bude pět let, kdy kronikářka Liblic, zakladatelka Spolku přátel obce Liblice, organizátorka akcí pro malé i velké, zkrátka jedna z hybatelek dění v Liblicích Ivana Havlínová získala v projektu Deníku ocenění Řád srdce. Jak žije dnes? Ani zmíněných pět let na jejím nadšení a aktivitách nic neubralo.

Ivana Havlínová při přebírání Řádu srdce.Ivana Havlínová při přebírání Řádu srdce.Zdroj: DENÍK/Dimír Šťastný

Pandemie koronaviru se samozřejmě na našich akcích podepsala, téměř všechno jsme museli zrušit. Vloni se nám v mezidobí mezi protiepidemickými opatřeními podařilo uspořádat vlastně jen sraz rodáků Liblic. Na letošek zatím příliš neplánujeme, nevíme, co bude. Původně jsme zamýšleli udělat v únoru masopust, ale zrušili jsme ho. Jestli se to povede, bude snad na jaře úklid okolí a možná Velikonoce, ale máme obavy, že ani to se nakonec neuskuteční. Jsme natěšení, že bychom něco podnikali, ale asi to nepůjde. Snad na podzim dopravní den, který nám vloni nám také odpadl, a kolegyně Irena Kuklová už plánuje, že předěláme osvětlení na vánoční stromek.

Ivana Havlínová z Liblic s vnukem.Ivana Havlínová z Liblic s vnukem.Zdroj: archiv Ivany Havlínové

Vloni jsme u nás doma na plotě udělali semínkovnu, máme tam i rostlinky, chodím zalévat. Na jaře zase vyndám skříňku ven, na příští rok už bude možná muset být o něco větší, semínek i rostlinek přibývá. Podobně je tomu s putovní knihovnou, tedy taktéž skříňkou, tentokrát na vsi u křížku, kam lidé přinášejí knížky, aby si je jiní mohli přečíst. Ze začátku se aktivita rozjížděla pomalu, ale dne se knížky točí, máme takřka stále plno. Spolek přátel Liblic si také podal návrhy do participativního rozpočtu Českého Brodu. Máme „ve hře“ památník padlým a cestičku za kapičkou.

Semínkovna na plotě domu Ivany Havlínové v Liblicích.Semínkovna na plotě domu Ivany Havlínové v Liblicích.Zdroj: Deník / VLP Externista

Možná časem vznikne druhá kniha o Liblicích. První vyšla v roce 2018. Zatím sháním podklady, spolupracuji s regionálním historikem Janem Psotou. Už mám pár kapitol, pan Psota také. Vydání záleží na tom, jestli se mi podaří sehnat sponzora. Oslovování sponzorů mi moc nejde, ale z vlastních peněz jako minule to už financovat nebudu, přece jen z rodinného rozpočtu to není zrovna malý kousek. Tak třeba příští rok by se to mohlo podařit.

Ivana Havlínová z Liblic s manželem.Ivana Havlínová z Liblic s manželem.Zdroj: archiv Ivany Havlínové

Jsem babičkou, mám krásného vnoučka od mladší dcery. Začala jsem vyrábět svíčky z včelího vosku, manžel je včelař. Dělám i malé čajové barevné svíčky, ale hlavně motané. Před Vánoci se jich prodalo tolik, že jsem tomu ani nemohla věřit. Říkala jsem si, že snad ani není možné, že jsem jich namotala kolem tisíce. Teď už chystám jarní. Jak jsme byli kvůli koronaviru stále zavření doma, dělala jsem také rodokmen, tam už takřka nemám co dohledávat.

Svíčky z včelího vosku z dílny Ivany Havlínové z Liblic.Svíčky z včelího vosku z dílny Ivany Havlínové z Liblic.Zdroj: archiv Ivany Havlínové