„Když začal postupně nosit tyto obrázky do kavárny pražské Lucerny, kde se téměř pravidelně scházíme, zeptal jsem se ho, jestli by je nechtěl vystavit na půdě Městské knihovny u nás v Kolíně. Když pochopil, že půda je pouhý eufemismus a že bude viset v důstojném prostředí, souhlasil,“ nastínil v úvodu vernisáže Jaroslav Skoupý, kurátor zdejších expozic a sám humorista.

Pod jménem Jakub Holý autor zveřejňoval v mnoha časopisech své černobílé kreslené vtipy s charakteristickými stíny postav, i ty coby vzpomínka na výstavě návštěvníci čítárny najdou. Jsou však v menšině, většinu výstavy tvoří barevně výtvarně znázorněná přísloví, a to jak těch notoricky známých jako třeba Trpělivost růže přináší, Darovanému koni na zuby nekoukej, či Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají, ale i zcela neznámých.

„Některé jsem si vymyslel, třeba to o volovi a dotazu k němu na cestu ke knihovně,“ přiznal autor se smíchem. „Moje vnučka mi na mobilu ukazovala takovou hříčku, kde byli jednodušší panáčci a člověk měl hádat, jaká znázorňují přísloví. Když odešla, napadlo mě, že bych je mohl namalovat. Tak jsem začal,“ dodal Emanuel Holý.

Zajímavé obrázky, u nichž je možné si vyzkoušet znalost přísloví, jsou k vidění až do 25. února.