Přeložit bychom ji mohli takto: A NYNÍ, SIRE TERRY, MUSÍME KRÁČET SPOLU.

Fanoušci jeho knižní série Zeměplocha hned věděli: velkými písmeny, tedy verzálkami, v jeho knihách promlouval vždy Smrť, který doprovázel zemřelé na onen svět. Nebyl však nikterak smutnou postavou, spíše bytostí s velmi specifickým smyslem pro humor. Mužský rod mu v českém překladu nadělil překladatel Jan Kantůrek, jehož překlady Zeměplochu v České republice proslavily.

Sir Terry Pratchett prohrál svůj boj s Alzheimerovou chorobou v 66 letech. Zprávu ještě ten den potvrdil jeho vydavatel. Autor několika desítek fantasy knih měl svoji fanouškovskou základnu také v České republice.

Knihy pomáhaly i v těžkých chvílích

Fanoušků jeho díla o světě stojícím na čtyřech slonech, které nese na krunýři ohromná želva plující vesmírem, je pochopitelně požehnaně také na Kolínsku. „Objevil jsem ho někdy na základce, v podstatě to byla první knížka, kterou jsem dobrovolně přečetl," smál se Kolíňák Vilém Procházka. „Následně jsem konvertoval všechny okolo, měl jsem od něj skoro všechny knihy, které jsem rozpůjčoval po půlce Kolína. Většina se mi i vrátila," vzpomínal, jak se o radost z Pratchettových příběhů dělil s ostatními.

Dalším fanouškem je například Jan Andrš. „Po úrazu páteře mě jen jeho knihy držely při zdravém rozumu," zavzpomínal na nesnadné období ve svém životě. „Až jeho knihy mi ukázaly, že stojí za to vůbec něco číst," vyprávěl dále.

Hned u první knihy žánru propadl

David Klempíř z Českého Brodu zavzpomínal, jak se ke knihám o Zeměploše dostal. „O Terry Pratchettovi jsem se dozvěděl kdysi dávno od spolužáků jako o skvělém spojení fantasy žánru a britského humoru. Půjčil jsem si v knihovně tehdejší novinku z jeho Úžasné Zeměplochy – knížku Magický prazdroj," zavzpomínal.

Když se podle svých slov na prvních stránkách dočetl, že kouzelník stál na vrcholu útesu a okolo zuřila bouře tak divoce, že okolo prolétl pozpátku racek, měl ho Terry Pratchett v hrsti. „Stal jsem se jedním z obyvatel jeho báječného placatého světa a procházel společně s miliony čtenářů jedno dobrodružství za druhým. K mnoha z těch příběhů jsem se občas vrátil, nejraději do společnosti městské hlídky v Ankh-Morporku. Říká se, že člověk ve skutečnosti z tohoto světa neodejde, dokud tu zůstává někdo, kdo na něj vzpomíná. Nebojím se proto říci, že Terry Pratchett tu stále je a ještě hodně dlouho bude. Ať se picnu," řekl. Narážel tak na jednu z fiktivních postav, známého ankh-morporského výrobce uzenek Kolíka Aťsepicnu, který touto hláškou často zakončoval své myšlenky. Ten působil právě v Ankh-Morporku, fiktivním městě na Zeměploše.

Na spisovatele zavzpomínala i jeho čtenářka Julie Nykodýmová. „Měla jsem ho jako spisovatele ráda, ale nijak jsem jeho smrt neprožívala. Napsal spoustu skvělých knih, měl určitě strašně velkou fantazii a hlavně zde po sobě jako odkaz zanechal úžasné příběhy, které lidé čtou, prožívají a obdivují. Tím se pro své příznivce stal nesmrtelným," řekla.

Fanouškem je i Kolíňák Jan Kolovecký. „Jeho knihu jsem dostal darem k narozeninám, a hned na první pohled mě zaujal zajímavý styl psaní, hlavně používání pestrých, a na první pohled nesmyslných slovních spojení a přirovnání," vyprávěl.

Patřil mezi žádanější autory

V kolínské knihovně patřil Terry Pratchett se svými knihami k jednoznačně žádanějším autorům, řekla vedoucí dětského oddělení Eva Pluháčková.

Současně podotkla, že vědeckofantastická a fantasy literatura v poslední době slaví velký zájem mladých čtenářů. „Poslední dobou je velký zájem o tento typ literatury celkově, čte se o hodně více než ostatní žánry. Jsme za to ale rádi, ať čtou cokoliv, i když nám ty světy mohou být třeba hodně vzdálené," řekla Eva Pluháčková. Terry Pratchett patřil i v rámci oblíbeného žánru mezi ty žádanější autory, například vedle knih o Harry Potterovi nebo knižní série o fantastickém světě Narnia.

Pro knihy ze Zeměplochy si však chodily jak mladší ročníky, tak i ty starší. Nejvíce jich chodilo kolem deváté třídy základní školy, případně ze střední školy, knihy Terryho Pratchetta ale četli i dospělí.

Jak nám dále řekla knihovnice Eva Pluháčková, některým titulům pomůže i to, zda k nim aktuálně vzniká film, nebo třeba televizní seriál. V takových případech se objevuje větší zájem o knižní předlohy. To se dělo například v době, kdy filmy o mladém kouzelníkovi Harry Potterovi vysílali v televizi.

Co se týká trendů kolem knih pro mladší čtenáře, velmi často se mění. Není tomu tak dávno, co frčela upírská tématika, velmi oblíbené byly i komiksové knihy všeho druhu.

Blíží se Noc s Andersenem

V březnu se pravidelně odehrává Noc s Andersenem, která malým čtenářům nabídne možnost zažít dobrodružství v knihovně, kde je přichystaný program, v knihovně děti také opět přespí.