Majitel galerie Miloš Kim Houdek po přivítání účastníků předal slovo bývalému mimovi a dnes protetikovi Zdeňku Běhalovi, který za organizací fotografické výstavy stál. „Byl jsem za synem v Kanadě a v noci jsme přijeli na předem domluvené místo, kde hořel oheň a u něho seděli nějací lidé. Jeden z nich mluvil česky, půjčil si můj fotoaparát, který mně okamžitě přenastavil, dal na stativ a udělal s ním úžasný snímek noční oblohy. Pak mi v jeho foťáku ukázal nějaké další snímky, a když navíc přidal fakt, že žil dva roky v Kolíně, moje reakce byla jasná – to chce výstavu,“ shrnul Běhal.

Oním mladým mužem je Tomáš Mařatka, rodák z Jihlavy, který od narození pobýval v Třešti a v letech 2004 – 2006 coby pracovník kolínské automobilky žil a pracoval v Kolíně. Po zastávce v Anglii a Norsku nyní od roku 2016 působí ve Vancouveru. „Fotografie především přírody a zvířat mi poslal přes Úschovnu, nechal jsem je vytisknout a Jitka Houdková je takhle krásně adjustovala, Kim nám pomáhal radami,“ rozesmál Běhal vernisážové hosty.

Setkání dvěma k tématu se hodícími písničkami zpestřilo duo muzikantů říkající si Podobni zvěři, poté se všichni přesunuli na zahrádku restaurace Na Rychtě, kde pohodový podvečer s trampskou muzikou, pivkem a občerstvením pokračoval. „Uvažovali jsme, že bychom se s autorem spojili přes skype, ale v Kanadě je devět hodin dopoledne a on je v práci. A tam se hold tvrdě pracuje a přerušit ji na půl hodiny, prostě nejde,“ uzavřel Zdeněk Běhal.