Maraton zahájila už o desáté dopoledne pohádka Zoubková víla divadelního spolku Oříšek při 3. základní škole Kolín. Právě hra o tom, jak je důležité si čistit zuby a že i zubař s vrčící vrtačkou a protivnou sestrou může zaskočit za zoubkovou vílu, přilákala do hlediště několik dětí.

„Líbilo se mi, jak tam hráli na ty malé kytary,“ odnášela si zážitek sedmiletá Karla. Děti z kolínské školy si příběh nejen napsaly, ale složily a otextovaly k němu i vlastní písničky, vše jejich technik také ozvučil a nasvítil. Přehlídka je sice nesoutěžní, ale vždy je přítomná porota. Letos ji tvořili zde již málem matador herec Ondřej Kavan, herečka proslavená především seriálem Dobrá čtvrť Anna Kulovaná a herec, mim a pedagog Martin Sochor, kteří představení po jeho skončení s amatérskými herci vždy rozebrali a přidali několik dobrých rad.

„Cestou do Kolína jsme se v autě bavili o tom, jak moje tchýně hraje s Ivo Šmoldasem a ty jak jsi promluvil, tak jsi mi jej hned připomněl,“ řekl Ondřej Kavan na adresu hlavního představitele a i autora scénáře Zoubkové víly. „Možná bych třeba vztah matky a dítěte vyjádřil položením hlavy do klína,“ doporučil následně.

„Když ale oni se stydí,“ vysvětlila jejich pedagožka Alena Novotná.

Z Reprezentačního plesu města Kolína.
PODÍVEJTE SE: Kolín se reprezentačním plesem vrátil do časů první republiky

To starší členové následujícího souboru Alfa studio Čelechovice, kteří se dali dohromady na novostrašeckém gymnáziu a troufli si na adaptaci Čechovova Racka, už tyto starosti neměli.

V průběhu dne se ještě představil Dramaťák Gymnázia Kutná Hora s hrou Maškaráda, Divadelní studio Mrsťa Prsťa Lapťáci z Kouřimi pobavilo hrou nazvanou Od La Platy k Fergussonu aneb Padni padouchu a Proměnu na motivy Franze Kafky sehráli členové souboru Sanace Zdiva(dla) ze Základní umělecké školy Františka Kmocha Kolín.

Přehlídku uzavřeli už téměř profesionálním výkonem a již studentským létům odrostlí herci Divadelního souboru Mrsťa Prsťa JR‘, s hrou podle známého filmu Zběsilé nůžky aneb Další paní na holení. Oba soubory se jménem Mrsťa Prsťa vede dramaturg kolínského divadla a jeden z organizátorů přehlídky Martin Drahovzal. V tomto případě šlo o komedii s mnoha vtipnými narážkami na současnost i kolínské reálie s kriminální zápletkou, v níž o vrahovi rozhoduje hlasování diváků. Toho se zúčastnila i porota, která pak na rozboru měla povětšinou jen slova chvály.

A bavil se i do posledního místa zaplněný sál a to nejen členy zúčastněných souborů.