Nejen proto dorazila na koncert i zástupkyně velvyslance Izraele Irit Amitai. „Existuje mnoho možností, jak si tyto události připomenout, ale skrze hudbu je to krásné, protože hudba nepotřebuje žádný překlad. Je srozumitelná a procítěná stejně tak v Kolíně, jako v Jeruzalémě,“ vyznala se v krátké řeči Irit Amitai.

Zaplněný sál také přivítal starosta města Vít Rakušan, který připomněl místní židovskou komunitu i její smutný osud po druhé světové válce, kdy se z koncentračních táborů vrátila jen hrstka fašisty odvlečených.

„Moc mě mrzí, že nemůžeme dnes přivítat osobně a s kyticí paní Ishku Lichter, která tradici Vzpomínkových koncertů v Kolíně založila. Zdravotní stav ji nedovolil absolvovat v tomto termínu cestu do rodné země, přiletí později, až jí bude líp,“ omluvila moderátorka celého podvečera Hana Zrůstová zakladatelku tradice.

Obrovská umělecká úroveň

Pak už měla slovo hudba, o kterou se od prvního ročníku stará pražský Orchrestr Atlantis pod taktovkou dirigenta Vítězslava Podrazila a jako vždy i tentokrát měl koncert obrovskou uměleckou úroveň.

Hlavní hvězdou letošního ročníku byl tenorista Josef Moravec, sólista Opery Národního divadla v Praze, který s obrovským nasazením zazpíval písně Felixe Mendelssona – Bartholdyho, Viktora Ullmanna a Roberta Schumanna.

Zaujala i dynamická Hudba pro smyčce izraelského skladatele Marka Kopytmana, po obrovském aplausu zaplněného auditoria došlo ještě na drobný přídavek v italském duchu.