Je zasvěcena letošním kulatým jubileím – 100 let, jež uplynula od úmrtí Františka Kmocha, 140 let od založení kapely, které dal tento skladatel a dirigent jméno, a 50 letům od doby, kdy se konal první ročník hudebního festivalu Kmochův Kolín. „Z finančních důvodů nepřipadalo v úvahu, aby studoval konzervatoř, a tak se stal učitelem. A asi nebyl špatným, jak nám napovídají jeho hodnocení, avšak v této době se v něm už svářila láska k hudbě a jeho učitelskými povinnostmi," přiblížil cestu rodáka z nedalekých Zásmuk kurátor výstavy, historik a archivář Ladislav Jouza.

Expozice obsahuje nejen předměty z Kmochova života jako sedací soupravu s polštáři, zrcadlo nebo taktovku darovanou v Rusku, ale i množství plakátů, gramofonových desek nebo programů, ať už ke Kmochovým Kolínům nebo filmu To byl český muzikant, natočeném za války, jehož kolínská premiéra se setkala s ohromným úspěchem a probudila národní hrdost. „Když jsme se probírali archivním materiálem, narazili jsme i na stesky Františka Kmocha na výši jeho platu, který byl v porovnání s jinými kapelníky v jiných městech skutečně nízký a jak také usiloval o zajištění svých hudebníků," dodal také perličku Jouza.

Ještě než Ladislav Jouza a ředitel muzea Vladimír Rišlink výstavu zahájili, potěšila scházející se návštěvníky krátkým koncertem před budovou muzea Městská hudba Františka Kmocha. Fotografie a další materiály z její historie jsou na výstavě také k vidění.

Autor: Zdeněk Hejduk