Sázka na spojení folklórně bigbítové kapely Čechomor se špičkovou dechovkou Kumpánovi muzikanti vyšla stoprocentně. Vlado Kumpán se svými hudebníky se Kmochova Kolína v minulosti zúčastnil už několikrát, i letos v samostatném bloku nadchli laiky i muzikanty v publiku, když kromě jiného zahráli i písničku od The Beatles nebo titulní z filmu Tenkrát na Západě.

„Tohle je absolutní vrchol," pronesl jeden ze známých kolínských bubeníků, který většinou muzikanty nijak nehodnotí. Až o půlnoci nastoupila kapela Čechomor, která v úvodu svého koncertu zahrála skladby Větříček, nebo Místečko, se skladbou Husičky pomohla zpěvačka Iva Marešová.

Od Gorale se připojili Kumpánovi muzikanti, aby dohromady předvedli originální dechovko – folklórní – rockovou smršť k velké radosti zaplněného náměstí. „Mám slzy v očích a jsem z té atmosféry naprosto nadšený," svěřil se pár vteřin po posledním akordu Oldřich Novotný, jeden z tvůrců programu.

„Čechomor jsme měli ve festivalovém hledáčku už dlouho, ale chtěli jsme jej ještě nějak přiblížit té dechovce, oslovili jsme Vláda Kumpána a muzikanti to přijali s radostí," dodal poté. „Trošku jsme se báli pozdějšího začátku, ale je vidět, že jste tady držáci," smál se po koncertu houslista a zpěvák Čechomoru Karel Holas.

Kolínské Karlovo náměstí bylo zaplněné už od odpoledne, kdy fanouškům dechové hudby vyhrávaly kolínské orchestry Velký dechový orchestr Kolín - Dolní Chvatliny, Dechový orchestr ZUŠ Františka Kmocha či Harmonie 1872. Oblíbený Kolínský Big Band do svého hudebního setu zapojil nejen všechny své sólisty, ale i stálého moderátora festivalu Vasila Fridricha a především čerstvou držitelku dvou cen Anděl a kolínskou rodačku Báru Polákovou, hudebním zpestřením se stalo i dvojí vystoupení Cimbálové muziky Michala Horsáka.

Zaplněný byl i chrám svatého Bartoloměje, kde v rámci pátečního Nocturna zahrály orchestr Archi a Vojenská hudba Olomouc, v synagoze se pak pod vedením Helči Novotné odbývalo meditační zpívání pro všechny příchozí.