. Vzhledem k délce filmu, který trval více jak dvě hodiny a faktu, že především Ondřej Vetchý po náročném natáčení spěchal domů, uskutečnila se krátká beseda už před projekcí filmu. „Cokoliv k tomuto filmu dodávat, je zavádějící, až jej uvidíte, zjistíte, že k němu opravdu není už co říci,“ řekl v úvodu Vetchý, který přiznal, že to, že se zajímá hodně o historii, bylo pro něj spíše přítěží.

„Tolik bych se v tom nebabral a natáčel bych o pár dní méně,“ usmíval se. Film o slovenské židovské rodině líčí skutečný příběh chlapce, který se jako nadějný fotbalista sám přihlásil do lágru, prošel koncentrák, senatorium i partizánským oddílem. „Ten člověk se sám přihlásil, příběh sepsal, aby jej nemusel pořád opakovat svým příbuzným. Když jsem se s ním ale pak setkal osobně v Los Angeles, vytáhl jsem z něj ještě mnoho dalších podrobností a hodně to zhustil.

Třeba Ondrův příběh v té jeho knížce vůbec není, stejně jako filmový konec. Pan Petrášek není spisovatel, hodně v té své knize filozofoval,“ shrnul tvůrčí proces na scénáři Jan Novák. „Z devadesáti procent je to ale autentický příběh, dialogy jsem si samozřejmě vymyslel,“ přiznal vzápětí scénárista. Film, který na Slovensku zatím vidělo třicet tisíc diváků, což je prý na tuto zemi obrovský úspěch a měl by se promítat i v Americe, hraje kolínské kino ve velkém sále až do neděle.

Zdeněk Hejduk