„Projekt volně navazuje na cyklus tří kolektivních výstav Písmo ve výtvarném umění, Hudba ve výtvarném umění a Cesta světla – Mýty, filozofie a spiritualita ve výtvarném umění,“ upozornil Miloš Kim Houdek, jeden z organizátorů expozic a majitel Malé galerie Na Hradbách.

Tam byla jedna z výstavních zastávek, na které představil soubor plakátů k poctě některých zesnulých postav uměleckého a literárního světa, jako jsou K.H. Mácha, Daniel a Jiří Reynkovi či Vladimír Holan.

V Galerii V Zahradě v Základní umělecké škole Františka Kmocha v Kolíně se sešlo několik výtvarných technik jako monotypie Heleny Horálkové, černobílé fotografie Hany Richtrové nebo oleje Larisy Nobilisové či akryl Jany Kremanové.

Třetí zastávkou vernisážových hostů se stal Červinkovský dům Regionálního muzea v Kolíně, kde hrála prim trojice obrazů dalšího organizátora výstav, kolínského výtvarníka Pavla Rajdla, kromě toho jsou tam k vidění třeba snímky kolínské fotografky Jolany Havelkové, nechybí obraz kolínského rodáka Josky Skalníka, artefakt Ivany Erbenové či obří obrazy Zdeňka Hůly a mnoha dalších výtvarníků.

Finále čtyř vernisáží jednoho dne se odehrálo ve Studivé scéně Pod točnou Městského divadla, kde se sešly opět malované obrazy různých stylů třeba s fotografickou ekologickou reportáží z cesty okolo dolu či černobílými snímky Nadi Kovářikové, pedagožky kolínské umělecké školy.

Až tady došlo nejen na občerstvení, ale především na hudební ozvláštnění, kterého se ujala zpěvačka a hráčka na akordeon Saša Niklíčková, která zahrála několik vlastních veselých písniček, s nimiž sklidila ohromný úspěch, musela několikrát přidávat a na závěr ji provázel potlesk i křik nadšených návštěvníků na vernisážích nevídaný.

Všechny výstavy jsou v jednotlivých výstavních prostorách k vidění do pondělí 28. října, provázejí je i přednášky a besedy.