O hudební zahájení vernisáže se postarali malí kolínští umělci – Ester Hůlová na klavír zahrála skladby od Izáka Berkoviče a Leoše Janáčka, houslista Jan Cerman pak tři věty Sonáty G Dur Františka Bendy.

V moderátorské režii ředitele Městské knihovny Pavla Kárníka pak starosta města Michael Kašpar upozornil na zdevastovaný, ale významný židovský objekt v sousedství synagogy, který se stal majetkem města a čeká jej nákladná rekonstrukce, pak ale obohatí židovskou čtvrť o další historickou památku, stejně jako již k cíli se blížící rekonstrukce parkánů okolo chrámu svatého Bartoloměje.

Člen spolku Města Otakarova a jeden z autorů libreta výstavy Svatomír Mlčoch se pak zamyslel nad odkazem panovníka železného a zlatého, jak byl Přemysl Otakar II. nazýván. „Podle posledních výzkumů stál Přemysl Otakar II. u založení až čtyřiceti měst. Tato výstava je putovní a dnešního dne jsem s ní přijeli do dvanácté štace, což je symbolické a jsme rádi, že jsme přijeli do toho správného města,“ řekl mimo jiné Svatomír Mlčoch.

„Expozici jsme plánovali na zahájení turistické sezony, což nám bohužel koronavir naboural, ale k vidění bude až do října, takže ji případně stihnou i školní děti,“ uzavřel ředitel pořádající Městské knihovny Pavel Kárník.