Na akci se i tentokrát prezentovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Ty předvedly svoji výstroj, výzbroj a v některých případech i činnost. Děti si tak s policisty, vojáky i lékaři mohly povídat, ale také si třeba vyzkoušet, jak je těžká výzbroj policisty nebo jaké mají k dispozici zbraně.

Účastníci akce prokazují, zda umí dát první pomoc, případně jim byla názorně předvedená. Akce se dotkla také historie českého státu nebo orientace a chování v přírodě. Děti za plnění jednotlivých úkolů sbíraly samozřejmě pomyslné body a na konci byly odměněné.

Po celou dobu akce se děti také mohly projet na ponících, zařádit si na trampolíně nebo nafukovacím hradu a po svém výkonu se samozřejmě občerstvit.

Akce je však zajímavá nejen pro děti, ale díky zajímavým ukázkám také pro dospělé. Pro všechny generace bylo zajímavé sledovat vyproštění osob z vraku, ale také léčebné cvičení se psem. Divácky zajímavé bylo jistě také, když psovod se svým psem zadržoval pachatele.

Letošní ročník také sliboval ukázku zajištění místa činu a sběr stop, to však podle pořadatelů bohužel nevyšlo vzhledem k plnění služebních povinností. Všechny složky se totiž účastní akce v rámci plnění služebních úkolů, v případě mimořádné události však musí akci okamžitě opustit.

Podle slov pořadatelů se toto v letošním roce týkalo dvou složek, z nichž jedna musela odjíždět k plánované akci a druhá musela bohužel odjet k tragické události.

Branný den v současné době není stejný jako v minulosti. Ti, kdo ho zažili za svých školních let, jen těžko zapomenou na masku, pláštěnku, igelity, ale i hod granátem. V nepohodlném igelitovém obleku na celém těle pak museli všichni běhat venku. I takovou disciplínu však v Českém Brodě vzpomínají.

Jen běh je zajisté o mnoho kratší než ten, který kdysi absolvovali rodiče či prarodiče dnešních dětí.