Zajíček na koni je občanské sdružení pro znevýhodněné děti každého věku. Mimo mnoho dalších aktivit pořádá letní a zimní tábory, rekondiční jízdy na koních, integrační terapeutické pobyty pro děti, jejich rodiče či pečovatele a také programy proti kriminalitě dětí a mládeže. „Cílem našeho sdružení je zlepšit život dětí, mládeže i těch, co mají duši dítěte“ vysvětluje Štěpánka Slavíková, koordinátorka firemních a individuálních dárců.

Po slavnostním zahájení ve tři hodiny odpoledne se v sále kouřimské radnice odehrála „Pohádka o hodném drakovi a smutném králi“ v podání Přátelského divadla Jitky Novákové. Veliký úspěch mělo u všech návštěvníků Zajíčkovo výtvarné hraní, dárečky od MAS Podlipansko a ukázky RC modelů na vysílačku od RC Knoflíček. Skautské písničky zazněly z úst Junáků Kouřim.

Povozit se na koníku byl pro mnohé z dětí nezapomenutelný zážitek. K tomu se však ještě přidal sv. Martin na bílém koni, který opravdu do Kouřimi přijel v předstihu a všechny vyzval k lampiónovému průvodu po městě, který samotnou akci zakončil.

Akce, která dnes proběhla, byla součástí programu „Nech to koňovi“, to je právě prevenční program proti kriminalitě dětí a mládeže. „Není to prevence nijak násilná, nedáváme dětem přednášky, spíše nabízíme možnosti, jak smysluplně trávit volnýčas: stát se naším dobrovolníkem, zapojit se do Junáka, aktivit RC Knoflíček“ říká předsedkyně sdružení Markéta Šulcová. Zajímavostí je, že na akci pracovalo 20 dobrovolníků bez nároku na honorář.

„Pro konání naší akce jsme si zvolili právě město Kouřim, protože jsme na Podlipansku nedávno založili naší pobočku a navíc máme Kouřim moc rádi. Musím poděkovat celému městu a místním lidem za velikou ochotu spolupracovat a též všem, kteří nás podpořili“ zakončila.

Tereza Jirkovská