Tam pak budoucí maturanti procházeli bránou symbolizující různé hudební styly a v tomto duchu se také odehrával slavnostní nástup a především jeho hudební doprovod střídající rock s polkou. Diváky v úvodu plesu pobavila ukázka bojového sportu, nechybělo tradiční video představující studenty pak už se na parketu odehrávaly tradiční atributy maturitních plesů – šerpování, proslovy, přípitky, sbírání naházených mincí a tance s učiteli i rodiči. Půlnoc zpestřila světelná a ohňová show, píseň Cesta od kapely Kryštof a Tomáše Kluse s předělaným textem si poté zazpívali studenti za hudebního doprovodu moderujícího dua Jakub Štefanec a Vojta Říha, aby následně tradičně podupali své šerpy pro štěstí u maturity.

Proměny jedné noci: maturitní ples, punkový muzikant a znovu slavnostní bál

Pernou noc prožil v druhý únorový pátek kolínský student a muzikant Martin Volenec – v jeho kalendáři se mu totiž sešel vlastní maturitní ples a křest desky kapely Blank Out, v níž hraje na tahací harmoniku. „Termín plesu byl stanovený dřív, ale s ohledem na ostatní kapely, se nedalo moc hýbat ani s tím naším koncertem U Vodvárků. Rozhodl jsem se, že to musím dát," vysvětluje muzikant a maturant v jedné osobě.

A tak zatímco něco po dvacáté hodně v sále Městského společenského domu v tanečním sóle pro pedagogy jeho domovského Gymnázia prováděl v elegantním obleku učitelku zpěvu a také místní zpěvačku Elišku Šerákovou, zhruba o dvě hodiny později se šklebil za svou tahací harmonikou a přiváděl do varu pod pódiem pogující pankáče s vyčesanými číry. „Ples je jen jednou za život, takže bylo jasný, že jsem tam musel být, desku jsme ale tahle křtili také poprvé a kapela je celý můj život. Nemohl jsem chybět na obou akcích," usmívá se nad dvěma událostmi v jednom večeru. Stejně jako třeba u prvoligové kapely Tři sestry nebo u dalších méně známých kapel, dodává jeho harmonika muzice šmrnc a šťávu.

Kromě vlastních písniček hrají Blank Out i upravenou skladbu Kolíne, Kolíne od Františka Kmocha, která má u fanoušků vždy famózní úspěch. „Jo, je to náš největší hit, chudák František Kmoch se asi musí obracet v hrobě," dodává se smíchem a balí harmoniku. Největší hvězdy pátečního punkového večírku, hradeckou partu N.V.Ú. už si příliš neužije – spěchá totiž zpátky do společenského domu. Nejen zazpívat společně se spolužáky v rámci půlnočního překvapení společnou písničku do Kryštofa a Kluse s předělaným textem, ale také zašlapat svoji maturitní stuhu. Co kdyby na té pověře se štěstím u zkoušky dospělosti bylo přeci jenom něco pravdivého…

Zdeněk Hejduk