Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Součástí nové expozice o Bitvě u Kolína je interaktivní model posledního

Kolín /FOTOGALERIE/ – Při příležitosti oslav 260. výročí bitvy u Kolína otevřelo Regionální muzeum v Kolíně ve zrekonstruovaném Veigertovském domě novou expozici. Jak jinak než o bitvě u Kolína.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Slavnostní otevření nové expozice ve Veigertovském domě o bitvě u KolínaFoto: Deník / Hejduk Zdeněk

Expozice s názvem Bitva u Kolína: osobnosti, dělostřelecká reforma a Vojenský řád Marie Terezie poprvé představuje řadu klíčových osobností bitvy na originálních portrétech. Seznamuje návštěvníky s reformou císařko-královského dělostřelectva polního maršála Josefa Václava z Liechtensteinu, které sehrálo klíčovou roli v bitvě u Kolína, a představuje významné dělostřelce, první zbrojovky a dělostřelecké školy a cvičiště, které se nacházely v zemi dělostřelců, tedy v Čechách a na Moravě. Originály vojenského řádu Marie Terezie zase připomenou jeho vznik jako poděkování za vítězství maršála Dauna v bitvě u Kolína.

Rytířský kříž Vojenského řádu Marie Terezie ze sbírek Národního muzea byl udělen Emanuelu Alexanderu von Franquet, též Francquet (1730–1788), jenž se vyznamenal v bitvě u Kolína. Udělen mu byl při 3. řádové promoci 4. prosince 1758 a je nejstarším dochovaným v České republice.

Zajímavá je i kopie obrazu první řádové promoce z roku 1758, jehož originál se nachází na zámku Schönbrunn. „Návštěvníky bychom chtěli upozornit např. na zajímavý soubor vyobrazení z rukopisu Franze Rubliho „Artillerie“, které nám poskytl Österreichische Staatsarchiv-Kriegsarchiv,“ připomněl ředitel muzea Vladimír Rišlink.

Výstavu doplňuje soubor různých palných a chladných zbraní z období sedmileté války ze sbírek Vojenského historického ústavu a Západočeského muzea v Plzni.

Nová expozice Bitva u Kolína na padesáti metrech čtverečních, což je přibližně šestina celkové výstavní plochy muzea, jsou prezentovány jednak předměty ze staré expozice, ale také exponáty zcela nové. „Jistého znovuzrození se dočkala lafeta děla ze staré expozice, která byla využita ke zhotovení nové repliky děla. Návštěvníci uvidí také rozměrný obraz Ludvíka Vacátka zachycující jezdecký útok holobrádků nebo obraz Karla Tůmy na obdobné téma,“ připomíná Vladimír Rišlink. Novinkou je interaktivní model bitvy, jenž zachycuje poslední rozsáhlý útok pruské pěchoty v podvečer 18. června 1757 a jeho odražení mohutným protiútokem císařsko-královské jízdy a jejích saských spojenců.

Autor: Jana Martinková

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sjezd Vavřineckého potoka 2017   Foto: archiv organizátorů
3

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Neštěstí nebylo opravdové, šlo pouze o cvičení.
94

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

KRIMI MIX: Ukradli peníze, maso i jízdní kolo

Kolín - Přinášíme vám krimi zprávy z Kolína.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

Kouřim - Zdravotní středisko v Kouřimi bylo velkým tématem letošního roku. Vedení města se rozhodovalo, zda zázemí pro lékaře vybudovat přímo na historickém náměstí nebo raději v těsné blízkosti základní školy. Vedení města a zastupitelé nakonec pro případnou výstavbu zdravotního střediska ve města zvolili variantu v ulici Čs. armády s byty.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme další školáky ze Základní školy v Plaňanech

Kolín - Představujeme vám dvě třídy ze Základní školy v Plaňanech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení