Zatímco před opět zaplněným náměstím vrcholil vtipný a náladou k první republice odkazující koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, v sále Na Zámecké se sešli především členové a příznivci Klubu přátel Františka Kmocha, které tu bavila kapela Golčovanka a svůj stánek před budovou postavili tradičně kolínští kaktusáři.

Na zcela jiné publikum pak cílil program v nedaleké synagoze – od sedmnácté hodiny se tu střídaly spojené akordeonové soubory z kolínské a kutnohorské základní umělecké školy, pod názvem Neplecha plech zajímavé spojení nástrojů či muzikálové melodie interpretující zpěvák Václav Nedbal a klavíristka Jana Svobodová, největší úspěch pak měla šestice dívek říkající si Totál Vokál zpívající pestrou směs tuzemských i zahraničních hitů á capella.

Na tradiční Nocturno v chrámu svatého Bartoloměje spojila síly domácí Městská hudba Františka Kmocha s pěveckým sborem Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické z Čáslavi a pod spíkrovským dohledem místostarosty Michaela Kašpara zaplnili chrám tak, že další zájemci o hudební zážitek zklamaně odcházeli či posedávali před dveřmi.

Na náměstí se pro někoho až příliš dlouhé téměř tři hodiny střídaly dechové krojované kapely Mistříňanka a Straňanka, na které největší vytrvalci také střídali taneční parkety před oběma pódii. Na zase jiné hudební fanoušky pak čekaly poslední dva programové sobotní body. V premiéře a dle hlavního protagonisty Jiřího „Bobra“ Nováka zároveň i derniéře se představil hudební projekt Labe 920, který na jedno pódium svedl učitele z kolínské základní umělecké školy, členy Kolínské filharmonie, otce a syna Jiří Dojčiaky se zpěvačkou Eliškou Tesařovou a především muziku Jiřího Nováka sahající od zajímavých, téměř muzikálových melodií až ke svérázné úpravě skladby Františka Kmocha, textově pak přibližující historii Kolína a využívající i ruchy tvořené psacím strojem či kropící konví. Jedinou chybou solidního hudebního útvaru bylo to, že trval pouhou půlhodinu. Pokud nedojde k jeho veřejnému opakování, říká si přinejmenším o záznam na nějakém nosiči.

Pravidelní účastníci plesu Města Kolína závěrečnou kapelu sobotního programu, Modrý Cimbál, zaznamenali v jednou z minulých ročníků hrající v komorním sále. Trojice přehrávající světové popové a rockové hity v úpravě pro baskytaru, bicí a především cimbál si na jednu skladbu přizvala coby hosta kolínského zpěváka a kytaristu Filipa Kasana. „Vzniklo to právě na kolínském plese, protančili jsme tam u cimbálu celou noc, a když nehráli, tak jsme si s muzikanty povídali a došli k tomuto nápadu,“ smála se jeho maminka Lucie. Vlasatý mladík fanoušky nadchl, stejně jako celý zajímavý program okolo cimbalisty Romana Veverky.

V neděli letošní Kmochův Kolín vyvrcholí závěrečným Monstkoncertem.