Přistoupíte - li blíže, možná vás, stejně jako mě, upoutá otázka. Inspiruje se autorka světem dětí, jejich spontánní hrou, jejich naivitou, odvahou a nesmělostí zároveň? Inspiruje se svým mateřstvím? Odkud se bere ta křehkost, která je místy až snová, místy bolestná, jinde humorná až směšná, dojemně citlivá?

„Původně jsem vystudovala průmyslovou školu v Bechyni, obor chemie," začala trochu netradičně o své výstavě kreseb Kateřina Groholová. Chtěla tím však vysvětlit, že pracovala jako farmaceutický laborant a kreslení je pouze jejím koníčkem. Jedná se o dámu, která se do našich končin přistěhovala společně s manželem před pěti lety a je zakládající členkou sdružení Za Olešku krásnější.

Jak se však dostala ke kreslení? „Zkoušela jsem různé techniky a různé materiály a před třemi lety jsem dostala od manžela základní paletu akvarelových barev," vzpomínala nadšeně. Jasné tedy je, že více jak desítka drobných akvarelů s převážně dětskou tématikou, které jsou doplněné několika artefakty, vznikly za poslední tři roky.

„Jsem matka dvou dětí," prozradila Kateřina a vysvětlila tak, proč zrovna dětská tématika.

Podle jejích slov je to s nimi někdy opravdu náročné, ale naopak někdy ji dávají obrovský energetický přínos.

„Malování je pro mě únik od denních starostí a obrázky vznikají hlavně pro moje děti," dodala.

Autorka má prý vždy období, kdy ji zaujme nějaké zvíře či hrdina knihy, kterou zrovna čte společně se synem. „Od toho se odvíjí moje představy," prozradila. Přesto prý v jejích dětských kresbách naleznete také prvky dospělé fantazie.

První z obrázků, které jsem viděla, byl výběr, kdy Kateřina Groholová obdivovala veškeré ptactvo. „Šla jsem do přírody, tam jsem poslouchala zvuky a z toho vznikl tenhle cyklus sovy a sovice," popsala vznik obrázků, které mi zrovna ukazovala.

Zanedlouho mne upozornila na ptačí budku z plsti. Prý je ručně šitá a větvička, která je u ní přidělaná je z jediného stromu, který autorce roste na zahradě.

Poté mi představila víly, které Kateřina tvořila pro svoji dceru Anežku. Ta stála opodál a se zájmem poslouchala se mnou. „To jsem akvarel teprve objevovala," upřesnila Kateřina. Postupovaly jsme dále místností, takže jsem se dozvěděla, že Kateřina Groholová má ráda styl art deco, ve kterém kreslí například dámy.

Samotnou mne nejvíce zaujalo několik lišek. Ať už šlo o lišku s jitrnicí, lišku babičku, vařící lišku, art deco lišku na lenošce nebo lišku v posteli. Právě v tu chvíli mě napadlo, že jsou to kresby, jak vystřižené z knihy.

Kateřina Groholová mě však vedla dál, abych se dozvěděla, že má velice ráda Agátu Christie, ale nechybí jí ani momentální nápady.

„Tohle je obrázek zvěstování, proto je oddělený," přešly jsme k dalšímu dílu. Jde o osobní obrázek, na kterém je podle Kateřiny zachycená Panna Marie, ale také mateřství autorky. Další z obrázků jsou více barevné, autorka popisovala, že cítila, že se již nebojí barev a nedodržování kontur. Zkrátka se odvázala.

O kousek dál mi představila obrázek sen a něžnost. „Tyto obrázky vznikly, když jsem ztratila někoho hodně blízkého. Jsou pro mě i komunikací s dotyčným člověkem," popsala smutný vznik díla.

V rohu místností mě zaujalo zátiší v námořnickém stylu. Ihned jsem se dozvěděla, že patřilo synovi autorky. „Lodička vznikla při skládání dřeva, pak přibyl mráček z kanafasu a nakonec jsem nakreslila syna jako námořníka, takového malého lumpíka," podala vyčerpávající vysvětlení, jak zátiší vzniklo.

Kateřina nakonec upozornila, že jde o její první výstavu a jejím snem je vystavovat i na jiných místech, například v Kostelci nad Černými lesy. Jako další sen má autorka ilustrovat knihy, takže moje myšlenka nebyl špatně cílená, když mě tato možnost napadla při pohledu na nádherné lištičky.

Společně s výstavou vzniká ještě další. Děti, které navštívily vernisáž, ale i samotnou výstavu, totiž nakreslily obrázky, tak jak to vidí ony. Vystavené motivy rozvinuly do vlastních, tentokrát skutečně dětských, představ.

Nápad vznikl v rámci výtvarného kroužku vedeného Jiřím Filípkem. Výstava Kateřiny Groholové je veřejnosti přístupná do konce června a zmíněné pásmo kreseb dětí z místní mateřinky a základní školy by mělo ihned navazovat.