„Název Otevřeno letos vynikne násobně více, protože je tím kouzelným slovem, k němuž se veřejnost po dvou měsících omezujících opatření a různých uzávěr toužebně upíná. Je radost vidět otevřené kulturní instituce a umělce, profesionální a amatérské, opět v těsné, nikoliv jen virtuální interakci, mezi sebou a s diváky. A proto děkujeme za Otevřeno a odložené roušky, protože právě bez nich může pantomima teprve vyniknout,“ vyznal se do festivalového programu René Zelený, vedoucí tajemník Sekretariátu komise pro Unesco, která nad festivalem převzala záštitu.

Na účastníky čekaly páteční pracovní dílny a inspirativní představení, v sobotu odpoledne pak přehlídka, z níž lektorský sbor vedený tradičně Lenkou Lázňovskou, divadelní kritičkou, publicistkou a ředitelkou spolu pořádajícího NIPOS Praha vybrala představení do sobotního večerního slavnostního Galaprogramu. V něm se hledišti hned třikrát představil již legendární brněnský soubor Pantomima S.I., který před čtvrtstoletím stál u zrodu festivalu.

Krátké etudy Rychle a zběsile, Album a Nová krev měli na starosti vždy jen jednotlivci, ve dvou případech ženy, auta zběsile řídil muž. Věkově starší skupina Tanečního a pohybového studia Magdalena z Rychnova u Jablonce nad Nisou zatančila nejdelší choreografii z první části programu v níž použila i filmové dotáčky promítané na plátno.

Nechyběl tanec ani klauni

Opět na tanec vsadily dívky z taneční studia T-Dance z Písku, které se v čísle pojmenovaném Dívka s havraními křídly nechaly inspirovat stejnojmennou knihou Terezy Kramerové. A do třetice tanec předvedli tentokrát chlapci z taneční skupiny Flash z Jaroměře, kteří se poprali s Labyrintem.

Osmiletí kluci ze Základní umělecké školy Červený Kostelec si v představení V domečku vzali coby rekvizity papírové krabice. Na všechny pak čekala dvě profesionální představení. V Kolíně dobře známý Vojta Švéda pobavil „děsivou pantomimou“ o zápasu malého chlapce s jeho vlastním strachem doplněnou muzikou hranou přímo na jevišti klarinetistou Jiřím Mrázem a kontrabasistou Martinem Zpěvákem.

Nejen přítomné děti pak rozesmáli Cvičenci za čárou, dva klauni Ondřej Klíč a Michal Chovanec se cvičením dvou popletených Sokolů s hudebními nástroji i žíněnkou končící šlehačkou ve tvářích. Publikum tradičně nejen tleskalo, ale i mávalo, to když účinkovali neslyšící, nechyběly překladatelky do znakového jazyka, největší a nejdelší potlesk na otevřené scéně ale obdržel dlouholetý hlavní organizátor a ředitel přehlídky Jindřich Zemánek. Celým večerem provázel moderátor a improvizátor Lukáš Venclík.