„I podle frontmana Sunny Side Pavla Handlíka dnešní večer zachránil nový basista kapely Wyrton Libor Kameník, který zaskočil za jejich nemocného muzikanta. Ceníme si i toho, že nás svojí návštěvou poctil Denis Schut z Holandska, velký propagátor této muziky a otec světového hráče," vyznal se Honza Roth, který od roku 1996 žánr country a především bluegrassu v Kolíně propaguje a organizuje nejen tyto Saloony, ale donedávna i letní festival této muziky.

Honzo, jak to všechno začalo?
Někdy v roce 1996 jsem začal v kolínském sálku Na Zámecké organizovat pravidelná setkání, které někde v tisku nazvali Písně dlouhejch cest a už tomu to pojmenování zůstalo, v roce 2 000 jsem dal dohromady první Kolínský ostrov, festival country, bluegrassu a trampské hudby, čtrnáct let hraji na mandolínu s kapelou Wyrton, jeden čas jsem působil najednou i ve čtyřech kapelách, hrozně to všechno utíká.

A jak vznikly pravidelné Saloony?
Shodou okolností mě na ně přivedl právě kytarista kapely Sunny Side Pavel Handlík, který něco podobného organizoval v Mladé Boleslavi. Ten dnešní už je v pořadí osmadvacátý.

Vím, že jste střídali i prostory, kde se hrálo, American, kde jste nakonec zakotvili, je pro koncerty ideální?
To je pravda, začínali jsme v restauraci U Černého koně, pak jsme se scházeli v Harmonii, pár koncertů se odehrálo U Tří pírek, tady jsme nejdéle a nejčastěji, ale ideální to rozhodně není. Těšíme se na dobudování divadelního klub, tam si myslíme, že patříme a těšíme se tam.

Ten zatím ještě není hotový a vás čeká nejen příští Saloon, ale i jubilejní, třicátý, na co se mohou fanoušci těšit?
Ten devětadvacátý se uskuteční zase tady, v restauraci American a to 26. září a zahraje nově vzniklá kapela Výstřel A.S., v níž kromě výborné zpěvačky hrají tři pětiny mé domovské kapely Wyrton společně se mnou. A s námi zahraje mnoha cenami ověnčená skupina Handl. Nakonec i dnešní host, kapela Sunny Side, je několikanásobnou mezinárodní bluegrassovou kapelou roku.

Nějak jsme zamluvili ten třicátý, jubilejní…
Určitě ne, ten musíme připomenout, odehraje se 22. listopadu ve velkém sále kolínského Městského společenského domu a kromě Wyrtonu na něm zahraje tuzemská legenda Robert Křesťan a jeho kapela druhá tráva. Vstupenky už by se měly s předstihem prodávat každým dnem.

Na takové hvězdy je předprodej a dané vstupné samozřejmostí, na Saloonech však osobně vybíráte do klobouku…
Ano, dobrovolné vstupné se nám osvědčilo, je úspěšnější, než striktně dané, někdy vybereme i dva tisíce, což samozřejmě není mnoho, kapely u nás hrají jen za symbolické honoráře, musí se zaplatit zvukař. Bez dotací města by to provozovat nešlo.