Letošní ročník zahájila punková kapela Kozičky, kdysi výhradně kolínská partička muzikantů, které životní osudy zavály do různých měst kraje. Stále veselí muzikanti se převlékli do pyžam, na hlavu posadili bizarní pokrývky hlavy a prošli se většinou svých hitů - od Satelitů zavzpomínali na psy bývalého prezidenta, Závod míru, nakupování ve skladbě Koše drátěný i na závěrečné Prášky.

Jen oblíbené písničky Paneláky se pokřikující fanoušci nedočkali. „Máme nového bubeníka a takhle jsme ten repertoár dali dohromady, na Paneláky zatím nedošlo," shrnul Pavel Bukač, který v Kozičkách začínal právě za bicí soupravou, pak přesedlal na basovou kytaru a nyní kvílí na tu elektrickou a zpívá. Až z Valašského Meziříčí dorazila kapela, která si už desítky let říká Ciment a jejíž vousatí muzikanti připomínající ZZ Top hrají zemitý bigbít s moravskými texty. O tématech hovoří už názvy skladeb jako Mladé cérky ze severní Moravy, Moje milá holubičko, Tereza z Valmeza či Pobili se v Bečvě ogaři, nechyběla ani citace slavných Black Sabbath.

Několik nejvěrnějších fanoušků přijelo za kapelou vlakem až z Moravy. Coby posluchačský festivalový tahák bylo nejdříve ve hře Vítkovo kvarteto, později Odyssea, když obě kapely, každá z jiného důvodu svoji účast odvolaly či spíše nepotvrdily, pozvali pořadatelé rodáka z nedaleké Kutné Hory Luboše Pospíšila s jeho kapelou 5P. Tu nyní tvoří o generaci mladší muzikanti a celé dohromady to ohromně šlape. Luboš připomenul nejen legendární hity, ale zahrál i písničky z poslední desky Chutnáš po cizím ovoci, na které se z podstatné části podílel textař Pavel Šrut. To už někteří fanoušci tančili nebo alespoň vstali ze židlí.

Úplně roztančená tečka patřila kapele De Bill Heads, která svými více či méně přisprostlými texty a chytlavými melodiemi zvedla ze židlí nejen jejich ortodoxní fanoušky oblečené do triček s maskotem kapely. Tradiční kaňkou na kráse přehlídky byla mizivá divácká účast. „Pořád přemýšlíme, proč k nám na podobné akce fanoušci nechodí, když třeba v sále U Vodvárků mají zrovna De Bill Heads narváno. Někomu vadí až moc slušné prostředí, což třeba zase jiný ocení s tím, že po příchodu domů není vyuzený kouřem. No a pak si po takovém večeru říkáme, proč vkládat energii a finance do akce, na kterou nakonec přijde jen pár desítek fanoušků a nedělat jen koncerty hodně známých interpretů. I když v dnešní době, a obzvlášť v Kolíně, už je opravdovou zárukou návštěvnosti jen málokdo," zní hlas ze společenského domu.

Zdeněk Hejduk