VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přátelé Kmocha bilancovali rok na schůzi

Kolín – Připravené židle tentokrát už v jednu hodinu po poledni zaplnili nejen majitelé klubových průkazek, ale i mnoho hostů a čestných členů, kalendář na příští rok s fotografiemi z činnosti klubu tak coby pozornost dostali místostarosta města Tomáš Růžička, jeden z organizátorů festivalu Kmochův Kolín Oldřich Novotný, dirigenti a kapelníci dechových orchestrů Miloslav Bulín, Josef Vanc, Josef Maršík, Emil Kubišta s manželkou Alenou, František Marek, Ivan Fišer, Jiří Fišer či zpěvák Jiří Škvára, organizační vedoucí Jitka Křičková, až ze Švýcarska přijel sokol a fanda dechovky Jiří Holub.

9.2.2016
SDÍLEJ:

Přátelé Kmocha měli výroční schůziFoto: Zdeněk Hejduk

Vyzdvihla význam Kmocha
Především význam Františka Kmocha vyzdvihla ve své úvodní řeči předsedkyně klubu Ludmila Bílá. „Činností klubu pokračujeme dle svým možností v tradici národní dechové hudby, k jejímž základům podstatnou měrou svými skladbami a praktickým provozováním přispěl František Kmoch. Byl jedním z tisíců a možná i desetitisíců těch, kdo denně brali do rukou své housličky a přinášeli českou národní píseň do hospod, na náměstí i kostelů. Vydělávali si sice na chleba, ale také uspokojovali zároveň vrozenou potřebu muzicírovat a zpívat. Ne každý z nich si ovšem uvědomoval dobově mnohem širší význam svého konání," řekla mimo jiné Bílá s tím, že právě Kmoch byl tím, komu tyto významy neunikaly.

„Co se klubu velmi povedlo, byla výstava činnosti za pětadvacet let. Uskutečnila se za laskavého přispění Kulturní komise městského úřadu. Hojně byla navštívena v době Kmochova Kolína, ovšem dojednali jsme s vedením Městského společenského domu v Kolíně, kde se uskutečnila, její otevření i při akcích jiných pořadatelů a také ji chodili otevírat, když někdo z veřejnosti projevil zájem. Výstava trvala více než měsíc a byla veskrze úspěšná," vypíchla předsedkyně úspěšnou akci mimo tradiční nedělní taneční zábavy.

Obdrželi ročenky za minulý rok
Všichni účastníci schůze obdrželi Ročenku 2015 shrnující uplynulý rok. „Ne každé město se může pochlubit podobně fungujícím klubem, rád bych vám také oznámil, že Zastupitelstvo města Kolína schválilo nákup Kmochova domu, budeme ale muset sehnat další finanční prostředky na jeho celkovou rekonstrukci. Věděli jsme, že je hodně zanedbaný, ale s tím jsme do této transakce šli," sklidil velký potlesk v následné diskuzi místostarosta Tomáš Růžička, který také účastníky pozval na letošní již padesátý třetí ročník festivalu Kmochův Kolín.

Oldřich Novotný zase členy klubu ubezpečil, že jejich průkazka jim opět zajistí vstupné na celý festival za pouhou stokorunu a zábava s hradeckou dechovkou se uskuteční ve společenském domě.

Michal Matyáš tradičně vzpomněl ty, kteří v uplynulém roce odešli navždy, Ladislav Špitálský zase do mikrofonu řekl nahlas některé názory ohledně zvýšení vstupného na tancovačky, které jiní říkají jen šeptem po straně a vysloužil si nejen detailní číselný rozbor ekonomky Dany Kašparové, ale i většinové odsouzení.

Klub má přes dvě stě členů
Klub má v současné době dvě stě patnáct členů a nebýt dotace městského úřadu ve výši přes šedesát čtyři tisíce korun, byl by ve finančním mínusu.

Mažoretky jsou také členy
Po patnácté hodině pak už dorazili nečlenové klubu a mažoretky Srdíčko, které jsou také kolektivními členy, zahájily taneční zábavu, tentokrát s Malým dechovým orchestrem Městské hudby Františka Kmocha a jejich zpěváky Vendulou Chmelíkovou a Oldřichem Košťálem, kteří si s chutí společně s přítomnými zazpívali text Josefa Švába Malostranského nazvaný Píseň o Kmochově kapele Sokola kolínského na melodii skladby Muziky, muziky.
Nabídku k zazpívání několika písniček přijal i host a profesionální zpěvák Jiří Škvára, který si zapěl společně s tajemnicí klubu Hanou Zrůstovou.

Autor: Zdeněk Hejduk

9.2.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

OBRAZEM: Petr Korál pokřtil kapele Benefit novou desku

Kolín – Zatímco o sobotním večeru v televizi zástupci politických stran odhalovali, s kým půjdou či nepůjdou do koalice a v domácnostech bouchali šampaňské nebo hledali pas, to podle toho, koho volili, v kolínském městském společenském domě hrály kapely, které přežily nejen ústrky a zákazy komunistů, ale i všechny vlády současné.

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Kolín /FOTOGALERIE/ - Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Něco zajímavého pro sebe si v něm našli malí i velcí, fundovaní průvodci dokázali vždy přizpůsobit svůj výklad věku návštěvníků nebo třeba regionu, odkud do kolínského muzea přijeli.

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Kolínsko - Jak vypadaly parlamentní volby v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení