Renomovaný filmový festival Febiofest měl začít jako obvykle s příchodem jara. Po vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření koronaviru se pořadatelé rozhodli letošní už připravený ročník nezrušit a následně ho díky uvolnění restrikcí přesunuli na září.

Neočekávané finanční ztráty měla pomoct „zalepit“ červnová crowdfundingová kampaň na serveru HitHit, nazvaná Zachraň MFF Praha – Febiofest, Staň se Febiohero. Navzdory účasti známých hereckých tváří nebo ocenění štědrých dárců „kávou s festivalovým ředitelem“ byl ohlas kampaně nečekaně slabý. Příznivci festivalu poslali na účet jen asi osm procent z cílové částky 666 666 korun.

Divadla zkracují letní prázdniny

Tvrdá konkurence dnes zkrátka panuje i v úsilí kulturních subjektů o podporu veřejnosti v těžkých časech. Pořadatelé festivalů a jednorázových akcí se přitom k situaci postavili různě, i s ohledem na velikost a typ události. Třeba přehlídka špičkové „etnické“ hudby Respect Festival, který se obvykle koná v červnu, dlouho vyčkávala s vyhlášením nového termínu. Ten je teď stanovený na začátek září a dějištěm festivalu bude Rohanský ostrov.

Naproti tomu organizátoři o mnoho let mladšího a o poznání „komerčnějšího“ Metronomu dlouho neváhali a letošní ročník odpískali. Pořadatelé koncertu kapely Kiss zase nedávno oznámili nové datum pražského koncertu, který měl být v O2 areně začátkem července. Odklad je víc než roční.

V reakci na „koronakrizi“ zkracují divadla letní prázdniny. Třeba Dejvické divadlo startuje naplno novou sezónu už 18. srpna. Národní divadlo pak na konci srpna. Progresivní Archa uvedla už minulý týden novou inscenaci Dům bez spánku od Kolektivu Nesladim. 

Přípravu dokumentárního představení o fenoménu spánkových poruch, vycházejícího i z rozhovorů s „postiženými“ lidmi a odborníky, přerušila právě opatření proti epidemii. Po zbytek července pak Archa nabízí „sérii letních akcí, hlavně hudebního rázu, se specifickou atmosférou a chladivými drinky“.

Letní Letná bude

Populární divadlo Studio Dva obnovilo už v červnu hraní v kamenné budově a zároveň zahájilo na Vyšehradě tradiční Metropolitní léto hereckých osobností. „My jsme trochu specifičtí v tom, že vlastně nekončíme nikdy – hrajeme de facto non stop. V létě ale lidé raději chodí ven, ať už je nebo není Covid,“ poznamenal producent divadla Michal Hrubý.

Letní scénu opět provozuje také například pod Loretou Ungelt nebo druhým rokem na Žižkově Divadlo Kalich. Takzvané Hvězdné léto pod Žižkovskou věží, kde je k dispozici rychle „vyjíždějící“ zastřešení, nabízí oblíbené inscenace, muzikály i koncerty Tomáše Kluse či Ondřeje Havelky.

Milovníci divadla nebudou ochuzeni o srpnovou přehlídku nového cirkusu Letní Letná ani o Letní Shakespearovské slavnosti, které začínají v areálu Pražského Hradu právě dnes.

Vůbec poprvé a v reakci na mimořádnou dobu otevřelo letní scénu pod obloukem Hlávkova mostu už před měsícem divadlo Vila Štvanice. Na „ostrově nezávislého divadla“ nabídli prostor i dalším menším a „menšinovým“ pražským scénám, z nichž projevila zájem o vystupování pod mostem zhruba desítka.

Letošní letní divadelní scény v Praze 
Hvězdné léto pod žižkovskou věží (Kalich), 1. 7. - 31. 8.
Metropolitní léto hereckých osobností na Vyšehradě (Studio Dva), 10. 6. - 31. 8.
Letní Shakespearovské slavnosti na Hradě a HAMU, 22. 7. - 28. 8.
Letní Letná light, 18. - 25. 8.
Letní scéna Divadla Ungelt pod Loretou, 30. 6. - 30. 8.
Letní scéna Harfa (na střeše OC Galerie Harfa), 3. 8. - 31. 8.
VyšeHrátky na Vyšehradě, 31. 8 - 11. 9