Jeho úvodní více jak hodinka patřila souboru Pískomil se vrací, v němž hrají prim manželé Ondřej a Karolína Pečenkovi. Ondřej, bubeník z Uhlířských Janovic, skládal muziku pro známý soubor Kašpárek v rohlíku, pamětníci kolínských rockových kapel si jej pamatují z formace Okna dokořán, Karolína zase zpívala s alternativní kapelou Miou Miou.

Společně se nyní věnují tvorbě pro děti, a to nejen tím, že pro ně píší adekvátní písničky, ale umí s nimi i pracovat - na náměstí tak desítky dětí hrály na imaginární kytary, plavaly v moři, sedaly si a vyskakovaly nebo dělaly vláček po dlažbě před pódiem. Nechyběl ani společný tanec či zpívání.

Po krátké přestávce se nálada zcela proměnila, pár dítek před pódiem ještě občas skotačilo, ale působilo to spíše nepatřičně a na něj se nastěhoval Orchestr Jaroslava Ježka z Kutné Hory se zpěváky Johanou Jeřábkovou, Alžbětou Sosnovcovou a Jiřím Fidlerem.

Orchestr rozhodně dělá čest svému jménu a Karlovo náměstí se zapadajícím sluncem ponořil do nálady prvorepublikových filmů a evergreenů jako jsou Šaty dělaj člověka, David a Goliáš, Chodidla, Klobouk ve křoví, Tmavomodrý svět či Říkej mi to potichoučku. Tleskalo se nejen tradičně po každé skladbě, ale i po muzikantských sólech.

Letošní Kolínské kulturní léto zakončí 16. září Michal Hrůza s kapelou Hrůzy, roli předskokana obstará skupina Ille.