To bylo na plakátech avizované jako kapela, která zahraje v Chotuticích společně s Alešem Brichtou. Že se na pódiu krátce před půlnocí objeví právě Nová růže, která avizovala svůj návrat pod dvaadvaceti letech, tušil asi jen málokdo.

Vilém Čok na pódiu vysvětlil, že si chtěli zkusit zahrát před publikem ještě předtím, než vystoupí na avizovaném koncertě v pražském Roxy, který se uskuteční už tento čtvrtek.

Chotutice poprvé slyšeli baskytaristu Čoka

Publikum v Chotuticích tak bylo prvním, kdo slyšel baskytaristu Viléma Čoka, klávesistu Otu Baláže, kytaristu Petra Roškaňuka a bicmena Františka Höniga pohromadě. „Vítám všechny minulé, současné a budoucí fanoušky Nové růže," začal trefně Vilém Čok.

Mladší osazenstvo sálu totiž Novou růži nemělo šanci nikdy předtím slyšet naživo. Přesto i tito byli v prvních řadách a tancovali do rytmu melodií. Naopak starší rockeři s kapelou také broukali slova jednotlivých písniček.

Především pak hitů jako Kariéra nebo Anděl fantazie. Lidé ale původně do chotutického hudebního klubu nepřišli kvůli této legendě, která vznikla koncem roku 1988 a již v prvním otištěném článku ji novináři označili jako supergroup, ale poslechnout si koncert kapely Aleš Brichta Project. Aleš Brichta fanoušky potěšil, když mezi nové písničky kapely zařadil také hity ze své sólové kariéry.

Zazněly známé hity

Chotutickým sálem tak zněl hit Barák na vodstřel, Dívka s perlami ve vlasech, Lidi jsou lidi nebo Nechte vlajky vlát. Na své si přišli také ti, kteří rádi vzpomínají na působení Aleše Brichty v kapele Arakain. I skladby z jejich tvorby totiž zazněly.

Aleš Brichta každou písničku uváděl dlouhým proslovem. Ten se týkal buď samotného vzniku písničky, případně klipu nebo vzpomínek, které Brichtovi ta která skladba navozuje. Fanoušci se tak dozvěděli, že Barák na vodstřel napsal Brichta již jako malý kluk.

„Nikdy by mě ani nenapadlo, že ji někde zahraju," přiznal. U jiné skladby zase vzpomínal na to, že jeden ze křtů jeho tvorby se konal v nočním klubu v Kersku na Nymbursku. Při té příležitosti vzpomenul také na jeden klip, kde si splnil skromný sen a zakomponoval do něj trpaslíka.

Na koncert, který v sobě skrýval velké překvapení, přišlo něco málo přes sto fanoušků, přestože kapacita klubu je mnohem větší. I tak byla atmosféra skvělá a lidé si oba koncerty užívali.

Do chotutického klubu se fanoušci letos vrátí už jen jednou. Tentokrát se na pódiu představí jako každoročně ve vánočním čase kapela Argema a večer završí Telegraf. Na tento koncert se lidé mohou těšit 27. prosince.