Uskupení, které před třemi lety dala v české metropoli dohromady zpěvačka a hudebnice Loes van Schaijk původem z Nizozemí, se soutěžního festivalu účastnilo poprvé – a prý určitě nepřijelo naposledy.

Zpěvačka velmi slušnou češtinou, svědčící o tom, že dokáže skvěle vnímat nejen hudbu, ale i melodii řeči, pochválila atmosféru – nicméně výřečná muzikantka se na chviličku zarazila, když měla hodnotit získané prvenství. Česky se prý „teprve učí“ – avšak zůstala překvapená natolik, že nedokáže najít slova pro své pocity ani v mateřštině…

Druhé místo v letošním ročníku patří Zkusmeto a třetí příčku získala písničkářka s akordeonem či ukulele Saša Niklíčková; oceněná rovněž Autorskou Portou za písničku Námořník. Některá jména se pak opakovala i mezi dalšími oceněními. Lu's & získali navíc Cenu SAI a Cenu Českého rozhlasu Olomouc, který celou Portu natáčí, skupina VilMa má kromě Ceny SMS od posluchačů ještě ocenění nejlepšího textu Obcí spisovatelů pro Slávka Maděru za Kruhy na vodě. Oceněné ještě doplňují zpívající srandistka Eva Suková z Rakovníka, která si říká Blondýna, s Cenou Country radia – a bubeník skupiny Ornament Štěpán Kočárek, jenž získal zvláštní cenu poroty.

V koronavirové době nejisté uspořádání festivalu pořadatelům vyšlo – a úplně proti nebylo ani počasí, byť v sobotu zazlobily přeháňky při vystoupení Věry Martinové a skupiny COP. „Naše publikum je ale statečné – a připravené i na výkyvy počasí,“ poznamenala k tomu předsedkyně spolku Porta Anna Roytová. „Diváci tak nasadili připravené pláštěnky a jelo se dál. Jen boty pak asi musely trochu pod kartáče,“ konstatovala.

Dalšími vystupujícími hosty na soutěžním festivalu se mimo jiné stali Jiří Dědeček, Epydemye, Roman Horký a Kamelot, Robert Křesťan a Druhá tráva, Zelenáči či Žamboši.