Jakmile bylo po páté hodině, obyvatelé byli připraveni se svými ratolestmi a rozsvícenými lampiony, až se vyjde. Čekání se však trochu protáhlo.

Ještě totiž svítilo veřejné osvětlení, a kvůli tomu nebyla ta správná atmosféra. „Už máme domluveno, že se za chvilku vypne a vyrazíme," řekla starosta Tří Dvorů Jitka Vokolková, která na pochod vyrazila v kostýmu a škrabošce.

Vycházelo se tak od obecního úřadu, nakonec se došlo až ke kapličce velkým okruhem potemnělou obcí. Kaplička byla nasvícená, nechyběly ani strašidelné zvuky a kouřové efekty.

Samotná procházka byla skutečně nervy drásající. Tma čeřená pouze lampióny nedělala některým dětem úplně dobře, takže se co každou chvíli svěřovaly svým rodičům, že se bojí.

Ti se je snažili uklidnit, že vše bude v pořádku, což jim docela kazila druhá skupina dětí, která se tak nebála a vnášela do srdcí svých kamarádů strach a děs tím, že na ně každou chvíli bafala. To končilo často pláčem a výhrůžkami, že už se nebudou kamarádit.

Nakonec se došlo ke kapličce, kde už všichni byli vybafaní a uklidnění a mohli se občerstvit něčím k snědku a pití. A vše bylo zase v pořádku.

V Polepech vyrazili do údolí

Polepy zažili cestu do Dušičkového údolí již o pár dní dříve. „Děti i dospělí si mohli vyzkoušet, jak se dá projít Cesta dušičkovým údolím. Aby se jim šlo lépe, vyrobili si ve Vébrově restauraci na cestu lucerničku," řekla místostarostka Irena Kučerová.

Obyvatelé kolem Polepky pak mohli spatřit přes padesát světélek, která směřovala k fotbalovému hřišti. „Tady se děti rozdělily na skupinky a samostatně pak pokračovaly ke splavu a ještě kousek dál do údolí až ke strašidelné chýši, kde se každý podepsal na listinu statečných. Za tento úkon náležela každému odměna v podobě svítícího ducha a malého občerstvení," vyprávěla místostarostka.

Jakmile se všichni poutníci z Cesty dušičkovým údolím vrátili, byly vyhlášeny výsledky soutěže O největší dýni. „Vítězkami letošního ročníku se staly Terezka a Barča Záhorovy. Rekord z roku 2009, který drží Abrahámovi, dosud nebyl překonán. Všichni soutěžící obdrželi diplom s fotografií soutěžní dýně a drobné ceny," dodala. Polepští si také pochvalovali účast na této události, přišlo se podívat přes 60 lidí.