Tentokrát se bohužel na návštěvnosti podepsalo počasí. A není divu. Celé sobotní odpoledne účastníky prakticky všech akcí pod širým nebem průběžně i několikrát vháněl déšť pod stany a přístřešky, nad Kouřimí se už při Putování s pohádkou, které open-air festivalu tradičně předchází, přehnala bouřka s průtrží mračen. Voda se dostala do nejrůznějších koutů, kde jí bylo nejméně potřeba, vítr lámal větve, před Kouřimí směrem od Třebovle blokoval spadlý strom průjezd do poloviny silnice.

Ale i nepřízeň počasí se dá zvládnout. Na Kouřimské skále je tradičně znát, že jde o festiválek organizovaný lidmi z profesionálního hudebního světa. A když se profesionalita spojí s nadšením místních lidí, i vydatný déšť uškodí akci o poznání méně. A toto spojení se děje v Kouřimi v případě Kouřimské skály už třetím rokem.

Akci organizují kamarádi z Mukovy bývalé kapely p. m. band spolu s městem. „Například prodej ve stáních zajišťovali bez nároku na mzdu dobrovolníci z řad obyvatel, za což jim patří veliký dík," poznamenal tajemník Josef Klouda.

S mokrou trávou a trochou bláta samozřejmě žádný organizátor nic moc nesvede, ale stačila příhodnější obuv, nasazení organizátorů na 120% a na průběhu celého festivalu nebylo prakticky nic poznat. A místy i vysvitlo podvečerní slunce, trávu osušilo, takže se dalo i sedět na zemi na dekách, a na okolních skalách vykreslilo doslova pohádkové barevné výjevy.

A na jevišti se bez prostojů a v přesně naplánovaném časovém sledu střídali Mukovi přátelé z řad hudebních hvězd, kteří přijeli svými písničkami i jeho nesmrtelnými songy posunout odkaz toho zpěváka a hudebníka dál do budoucnosti. Příležitost představit se publiku, které navzdory počasí prostor pod pódiem nakonec solidně zaplnilo, dostali i místní, například kouřimská kapela Problemz.

Karya: Jako by byl Petr stále s námi

Od prvního ročníku přijíždí na Kouřimskou skálu zpěvačka Jana Feriová, uměleckým jménem Karya, která s Petrem Mukem zpívala ve skupině Shalom. „Na Petra rozhodně nevzpomínám jen jednou za rok tady na Kouřimské skále. Vzpomínky se mi prakticky vybavují stále, máme spoustu společných zážitků, vlastně pořád jako by tu byl Petr s námi," svěřila se Kolínskému deníku.

Trénuje až pětkrát týdně

Kratičkým vystoupením se na Kouřimské skále představila také jedenáctiletá Tereza Strejčková, která nedávno zvítězila v Havířově na celorepublikové soutěži Mistry s mistry.

Jak dlouho se sportovnímu aerobiku věnuješ?
Terezka: Asi dva roky.

Jak funguje příprava?
Maminka Jana: Terezka trénuje v Praze a v Českém Brodě pod vedením trenérů Elišky a Jakuba Strakošových. V Praze trénuje už s českou reprezentací.

Jaké jsou další úspěchy?
Terezka: V květnu jsem se dostala na mistrovské republiky v komerčním aerobiku, kde jsem skončila v první šestce.

Co znamená takováto aktivita dítěte pro rodiče?
Maminka Jana: Znamená čas a peníze. Čas máme, obě nás to hrozně baví. Jezdíme až pětkrát týdně na tréninky a o víkendech jsou závody.

Věnujete se sama také cvičení?
Maminka Jana: Dřív jsem závodně běhala. Můj sen byl věnovat se latinsko americkým tancům, takže si s dcerou vlastně plním své sny.

A jaký sen máš ty, Terezko?
Být mistryně světa.