Po provedení oratoria Mistr Jan Hus v zámeckém kostele se zámek stal kulisou pro natáčení části audiovizuálního programu Útes, některé záběry uvidíme i v jeho volného pokračování Notre Dame.

Tentokrát měli v zámeckém sále Smiřických zájemci možnost zhlédnout Adventní koncert. Richarda Pachmana doprovodila sopranistka Dita Vích Hořínková a houslista Vladimír Kirikov. Zazněly písně ze všech starších pásem, posluchači si vychutnali i řadu koled z Čech i dalších evropských zemí. Očekávaný úspěch slavila stará píseň Greensleeves, její text měl složit král Jindřich VIII Tudor v době, když byl zamilovaný do své druhé ženy Anne Boleynové. Adventní koncert byl pojat jako kombinace audiovizuálního pásma, živé vystoupení citlivě doplňují záběry ze starších i nejnovějšího DVD, diváci ocenili hlavně nenásilnou, nevtíravou a nerušící projekci, která zůstávala jako doplněk živě vystupujících umělců.

Co ale nový Pachmanův projekt Notre Dame, který navazuje na již známý Útes a vychází z Pachmanovy knižní předlohy?

„Myšlenka na pokračování přišla ještě před vytištěním románu Útes," prozradil autor.

„Začetl jsem se do knihy a přišlo mi, že dva hrdinové Útesu k sobě jistě najdou bližší cestu a ještě si neřekly vše," dodal. Začal tedy psát a psal celých jedenáct měsíců. Román je rozdělen do dvou částí, z nichž ta druhá se z velké části odehrává v Paříži v druhé polovině 16. století. „Některé části jsem psal přímo v místech, kde se děj odehrává! Část z ostrova Rhodos jsem psal rovněž na místě konání," prozradil ještě Pachman. Podle autora děj však čtenáře přivede i do Egypta, Indie, Španělska, Anglie a dokonce rudolfínské Prahy.

Jaké budou další osudy hrdinů knih Útes a Notre Dame? Autor říká, že zatím nemůže odpovědět, druhý díl ale vznikal vlastně již při dokončování prvního. Zatím připravuje k vydání svou celkem pátou knihu, která se na trhu objeví příští rok. Více aktivity ale musí momentálně věnovat dokončování alba vznikajícího ve spolupráci s Kamilou Moučkovou. Recitaci Kamily Moučkové doplní Pachmanova hudba, mimo jiného zazní ukázky z Bible, citace z díla Mistra Jana Husa, básně Richarda Pachmana napsané podle myšlenek a úvah Kamily Moučkové a na posluchače čeká i jedno překvapení. Zazní cosi jako dialog mezi recitátorkou a zpěvákem, chvíli uslyší recitaci, chvílemi zpěv. Netradičně připravený adventní koncert mají zájemci možnost ještě vidět na mnoha místech Čech i Moravy.

Autor: Pavel Pávek