Už ve středu večer se představila výborná mezinárodní kapela, v níž udivoval především bubeník hrající na vydlabaný a ozvučený kořen a poté sdružení V.O.S.A, které na Karlově náměstí vystavělo dvě stavby z trámů a doplnilo je vystoupením partičky na chůdách, která se objevila i v jenom televizním pořadu hledajícím talenty.

Ve čtvrtek odpoledne se podruhé na festivalu objevil britský mim Earth Rasing, tentokrát s představením, které nastudoval s dětmi z kolínské Základní umělecké školy Františka Kmocha. Bohužel, závada na CD je donutila představení předčasně ukončit, po dvou milých robotech, neboli německé dvojici Metroccolis se však vrátili a působivý souboj vody a ohně společně dokončili.

Jak najít kámen mudrců?

Vrcholem letošního ročníku se pak stalo hledání Kamene mudrců Cirkusem Grada. Tak, jak je dnes už běžné, především ve Francii, jeho herci předvedli moderní cirkus, bez zvířat, zato s akrobatickými kousky ozvláštněné videoprojekcemi, světelnými efekty, ohni. To vše dohromady tvořící nádhernou podívanou, ale i poetiku, již rozuměli i nejmenší, kteří se na nočním Karlově náměstí výborně bavili.

Když svléknout, tak do naha

Představení Casablanka Therapy mezinárodního projektu D.N.A., uváděného až po skončení tanečních kurzů v Komorním sále Městského společenského domu, provázelo hodně očekávání a šeptandy.

Čtyři slečny a jeden muž se opravdu v rámci hry svlékaly, některé úplně do naha, jiné do kalhotek, hodně však vyžadovali spolupráci s diváky. Ta však, přestože jejich anglické věty překládaly titulky, moc nefungovala. Na závěr vyzvali přítomné, aby na základě přečtené věty na počítači ležícím u jejich nohou, stiskly bod na jejich nahém těle a tak je rozpohybovali. Odvážné? Možná, na povolení fotografování však mladým herečkám odvaha jaksi chyběla.

Příští rok a stejný pořadatel?

I po patnácté však ti, kteří se nechali programem neverbálního divadla zlákat, určitě nelitovali. „Příští rok bychom možná rozšířili program do tří dnů, ale nedělali jej tak našlapaný,“ plánoval hned po skončení toho letošního jeho pořadatel Petr Voříšek. To znamená, že se za rok bude, společně s Lucií Kašiarovou v této tradici pokračovat. Což je dobrá zpráva pro všechny milovníky tohoto druhu umění, které má v Kolíně své nezastupitelné místo.

Zdeněk Hejduk