Burian je široké veřejnosti známý především malbami pravěkých zvířat a vůbec ilustrací pravěké doby, na této výstavě, která je koncipovaná ke kulatému výročí vzniku republiky, jsou k vidění především témata zabývající se legionáři a jejich literaturou.

„Burian vytvořil celou řadu knižních obálek a ilustrací, například k legionářským románům Rudolfa Medka, k druhé trilogii Adolfa Zemana Tři bitvy-Zborov, Hrdinové od Arrasu a Doss Alto, nebo k dalšímu jeho titulu Nepřátel se nelekali,“ nastínil v úvodní vernisážové řeči kurátor expozice Aleš Rezler.

Do posledního detailu propracované kresby doprovázely především tituly vycházející v pražském nakladatelství J.R. Vilímka, tyto časy krásně ilustrují i Burianovy popisky odkazující na jakou stranu a s jakým textem obrázek do knížky umístit.

„Zdeněk Burian, stejně jako Jaroslav Foglar, zůstane národním pokladem. Neoddiskutovatelným faktem je především jeho morální vklad a čistota, kterými působil na mládež a veřejnost,“ uzavřel Aleš Rezler.

Vernisáž hrou na V harmoniku prvorepublikových písniček stylově doplnil Josef Matura, obrázky jsou k vidění až do konce letošního roku.