Napájí koupaliště pod žlábkem a dva rybníky, menší zvaný U Komárků, a příkopem, snad pozůstatkem příkopu kolem středověké tvrze, větší rybník. Ten je u silnice a je dějištěm tradičních květnových rybářských závodů.

Po brigádě, kdy byl žlábek zbaven mechu a trávy v korytě, se děti převlékly do kostýmů a sehrály pohádku O kohoutkovi a slepičce. Hlavní úlohy byly svěřeny Kubíkovi a Emičce. Děj pohádky není jistě třeba připomínat, ale pro úplnost: Sobecký kohoutek zhltl jadýrko, kterým se začal dusit. Nezbylo tedy milé slepičce, než běžet ke studánce pro vodu. Ale studánka Anežka požadovala za vodu šátek od švadlenky Moniky, ta zase od ševce Toníka střevíce. Tomu bylo zapotřebí štětin od prasátka Simči. Prasátko chtělo od sladovnice Šáji mláto. Sladovnice měla chuť na smetanu od kozy v podání opravdové kozy; tu vyhnala na pastvu pasačka Monča. Mlsná koza by ráda čerstvou travičku, ale travička Nelča chtěla nejprve vodu z nebe. Teprve nebíčko Kristýnka se slitovalo a seslalo déšť. To se slepička naběhala, aby konečně mohla dát kapku vody kohoutkovi do zobáčku, aby mu jadérko sklouzlo do krku a mohl vesele zakokrhat!

Nebe seslalo vodu nejen z malé konvičky schované za papírovým mráčkem, ale déšť kropil malé ochotníky i přihlížející diváky skoro po celou dobu představení. Vydrželi všichni a výkon malých herců byl oceněn velkým potleskem. Děti se do svých rolí zcela vžily – a nebylo to jejich první představení. Zjara v Lipci sehrály na Masopustní úterý dětskou veselici a před Velikonocemi podobenství o stvoření světa až po vjezd Ježíše do Jeruzaléma.

„Mnohokrát děkujeme za milé odpoledne a zveme všechny malé i velké diváky 17. června na Sjezd rodáků a přátel Lipce a oslavu 90. výročí SDH Lipec, kde děti opět pod vedením lipeckých akolytů sehrají pověst o Zdeňkovi z Lipce a dobývání jeho tvrze,“ zve obyvatelka Jana Valentová.