Do skanzenu zavítá pekařka, roztopí pec a zavoní chléb

Kouřim – V rámci pohádkového řemeslného léta zavítá v sobotu od 10 hodin do kouřimského skanzenu pekařka. Před svátkem patrona pekařů a kuchařů sv. Vavřince ve skanzenu zatopí v peci a pak už muzeum přičiněním zkušené pekařky Ivy Válkové zavoní nejen čerstvým chlebem. Můžete si vyzkoušet uplést uzlíky z chlebového těsta a samozřejmě poslechnout pohádku.

Umělecká díla a knížky Jiřího Wintera – Neprakty v Šatlavě

Český Brod – Jen do 25. srpna můžete v galerii Šatlava navštívit prodejní výstavu autorského uměleckého díla a knížek Jiřího Wintera – Neprakty. Výstava je otevřena na požádání v informačním centru.

Vydejte se s regionálním muzeem za kouzlem venkovských kostelíků

Kolínsko – Víte, jaké skvosty skrývají třeba menší vesnice v podobě svých kostelíků? Dozvědět se o tom můžete prostřednictvím Regionálního muzea v Kolíně, které po dohodě s Římskokatolickými farnostmi Kolín, Kostelec nad Černými lesy a Pečky zajišťuje průvodcovskou službu v kostelech a kostelících nejen v Kolíně, ale také po celém regionu. Ve spolupráci s občanským sdružením Kubistin se dále podílí na koordinaci průvodcovské služby v evangelickém kostele v Pečkách. „Smyslem této aktivity je zpřístupnění vybraného souboru nejcennějších církevních památek kolínského regionu a seznámení veřejnosti s jejich duchovním a kulturně – historickým odkazem,“ říká ředitel muzea Vladimír Rišlink. Víte například, že v Třebovli mají jedinečně zachovalý raně gotický kostelík ze třetí čtvrtiny 13. století? V jeho interiéru byl objeven rozsáhlý soubor středověkých nástěnných maleb, čekající na odkrytí a zrestaurování.