Z Kolína busem dívčí jízda

Na kolínském autobusovém nádraží je před desátou dopolední už několik lidí s baťohy a stany. Role nejstaršího velitele autobusu mě zbavuje fotograf Jarda Dvořák. „Hele, oni jedou jenom roštěnky,“ všímá si vzápětí, že kromě nás dvou a mého syna cestují busem jen dívky. „Hradec leží ve srážkovém stínu,“ vyzdvihoval jednu z předností nového místa pořadatel Michal Thomes. „Na Rock for People bude pršet, i kdyby jej přestěhovali na Saharu,“ zněl oblíbený vtípek minulých ročníků. Vlídný řidič nás veze až téměř ke vstupu do areálu. Stanové městečko je už slušně plné, stěrače autobusu pracují na plný výkon. Naštěstí za chvíli přestane pršet a podobné počasí bude celé tři dny – přeháňky s chvilkovým svitem slunce.

Asfaltové cesty, letecké hangáry

První a nesporná výhoda nového areálu. „Včera pršelo celý den, to bychom se v Brodě už brodili,“ říká mi druhý pořadatel Petr Fořt. První dvě hodiny řeším akreditaci, protože ochranka odmítá pouštět fotografy za bariéry. Už při tom mám první možnost seznámit se s rozlehlostí areálu. Proběhnout zákulisím na jakoukoliv scénu během dvou tří písniček jako v Brodě, tady není možné, všechno je daleko. Ochranka má příkaz nechat fotit cizí kapely jen první tři písničky. Bere to tak důsledně, až jsem jednomu mladíčkovi s vestou security musel vysvětlit, že Tomáš Hájíček není ze Švédska, ale z Liberce. Naopak asfaltové cestičky jsou luxusní, bláto bylo jen ve stanu, kam pořadatelé umístili Filter Stage, naopak v jednom z hangáru udělali Mattony Music Stage, tam je sucho a v betonovém prostoru se zajímavě nese i zvuk. Hangáry jsou vůbec velkou devízou tohoto místa, jsou v nich hospůdky i Press centrum.

Hudební vrchol? Mňága & Žďorp!

Mé hudební priority se nemění. Největší letošní hvězdy a nejdražší kapela v historii festivalu (v zákulisí se spekulovalo o částce mezi třemi až čtyřmi milióny korun) The Killers zakázaly fotit zcela, zkouším to tedy z jednoho zatravněného hangáru, ale muzika mě příliš neoslovuje. Navíc kvůli jejich zapadlému kamiónu se první den časy posunovaly o několik hodin. Můj největší festivalový zážitek se jmenuje Mňága & Žďorp. Už moderátor Ilja Kučera mladší graduje atmosféru perfektním úvodem, pohodové písničky si zpívají všichni okolo a člověk má touhu všechny objímat. Když pak ochranka srazí necitlivě jednoho z fanoušků, mám slzy v očích. Užil jsem si i Schodiště, výborný byl Medvěd 009, Jaroslav Uhlíř zpíval s elektrickým piánem rockerům stejné písničky, jako v kolínském Městském společenském domě dětem z mateřských školek, Tři sestry, které nebyly v programu, protože pár týdnu před festivalem hrály ve stejné lokalitě, si na pódiu tradičně otevřely hospodu a čepovaly a rozdávaly pivo. Ze zahraničních hvězd to hodně rozjeli punkáči Toy Dolls, na druhou stranu vzali rockeři i Hanu Hegerovou. Navzdory počasí se třináctý Rock for People a první v Hradci Králové opět povedl.