Podstatnou část představení letošního festivalu budou zabírat představení pro děti a rodinná představení, čímž se festivalová dramaturgie více přiblíží občanům města. Významná část zejména dopoledních a odpoledních představení se uskuteční přímo na Karlově náměstí nebo v ulicích a v parku Komenského vedle divadla. Mimo jiné vystoupí například soubory Buchty a loutky a Jihočeské divadlo.

Podobně jako v předchozích letech představí festival Mimoriál aneb GASPARáDa 2007 novinky z domácí scény pohybového divadla a pantomimy, letos to bude především představení Metamorfozis Famfuláre Vojty Švejdy a Jana Kalivody a premiéra moderní pantomimy On the Road Radima Vizváryho a Mařenky Čechové. S letošní novinkou přijedou do Kolína i Antonín Novotný s Markou Míkovou s jejich představením pro děti a jejich rodiče O medvědovi, který nebyl. Rovněž divadelní průvody budou mít letos v Kolíně svou druhou premiéru. Návštěvníci festivalu i obyvatelé města se mohou těšit na dva průvody. Silné zastoupení mají v letošním programu Mimoriálu zahraniční účinkující. Dnes se představí japonský tanečník a performer Ken Mai s českou premiérou představení Butó bigaku (Butó estetika). Ken Mai povede v průběhu festivalu rovněž taneční a divadelní dílnu pro veřejnost nazvanou Exprese / Imprese. V sobotu pak budou mít diváci možnost vidět tradiční i moderní africký tanec v podání špičkových tanečníků ze Senegalu a v neděli představení fyzického divadla z Rumunska Uitaria (Zapomnění) v podání Georgese Banu, člena Národního divadla v Bukurešti. Klasickou pantomimu a klaunérii zastoupí v letošním roce na festivalu slovenské uskupení Fortissimo a Skupina extrémní klauniády z Prahy.

Nezapomínejme

Festival neverbálního divadla se v Kolíně koná na počest Jean-Baptiste Gasparda Deburaua, původně Jana Kašpara Dvořáka (31. 7. 1796 - 17. 6. 1846), francouzského mima českého původu. S otcem, potulným komediantem, se dostal z Čech do francouzského Amiensu, odtud do Cařihradu a přes Německo zpět do Francie. Zde se stal hercem lidové Paříže a proslul jako představitel Pierota.

David Dvořák přiveze pohádku

Po několika týdnech od své jihočeské premiéry se i kolínské dětské i dospělácké publikum dočká zhlédnutí pohádky z pera Davida Dvořáka Kašpárek v rohlíku. Uvede ji Jihočeské divadlo v pátek od 16 hodin na studiové scéně městského divadla.

A co o Kašpárkovi v rohlíku říkají ti, kdo stojí u jeho zrodu? „Je to uhozený kabaret pro celou rodinu, plný veselých písniček, scének, pojančených bláznivin a dobře praštěných postaviček.“ Režie a scénář jsou dílem Davida Dvořáka, kostýmy vytvořil Matěj Němeček, hudbou se zaobíral Ondřej Pečenka, dramaturgie se ujal Zdeněk Jecelín. Mezi účinkujícími se objeví Denisa Posekaná, Lucie Škodová, Jana Vanýsková, Jan Hönig, Jiří Müller, Jiří Šponar, Lukáš Třebický.

V divadelním rychloobčerstvení najdete odpovědi například na otázky: Vezme si panenka B. panáčka K. za muže? Děje se něco na různých krajích lesa? Proč andělé nenosí kulichy a šály? Jak se jezdí na popelářském autě? Sedne si Soňa na šaty? Kde se Kašpárek zpozdil? Ministerstvo hovadin varuje: Kabaret není jedlý pro suchary, učitele se špičatými nosy a Boženu Němcovou!

Japonský tanečník spojil klasické butó, moderní tanec, balet i akrobacii

Výraznou osobností letošního Mimoriálu je jistě japonský performer ve stylu moderního butó Ken Mai. Narodil se v roce 1960 v Nara. Absolvoval taneční a herecký kurz (Wing-chu Martial Art) a kurz moderního tance (Otoya Eguchi Modern Dance Comp.), specializaci na butó tanec - dnes již klasickou japonskou taneční avantgardu. Své umění dále rozvíjel v Rosa Butoh Comp. a u Mistra Kazuo Onó, kultovní legendy japonského moderního tance a pohybového divadla. Díky studiu za-zenu, japonské formy zen-budhismu, a klasického baletu v Japonsku a v Německu se dále zdokonaloval. Od roku 1993 vystupuje sólově, v Evropě již vystoupil v Berlíně, Kolíně nad Rýnem, Hamburku, Londýně (v rámci festivalu WOMAD), Helsinkách, Praze a mnoha dalších místech, absolvoval několik evropských turné.

Představení japonského butó tanečníka Ken Mai jsou ryze původní formou butó, kterou autor vyvinul spojením klasického butó, moderního tance, prvků baletu a akrobacie i pantomimy. Ve svém tanečním vystoupení kontrastuje mezi ladností a krásou sofistikovaného tance a zdánlivě zmatečného, disharmonického pohybu, přecházejícího náhle do křečovitých grimas a experesivní gestikulace. Ve svých představeních Ken Mai často využívá jednoduché objekty. Nebude tomu jinak ani v novém představení, kde mu objekt simulující postavu ženy dělá společnost ve větší části představení. V závěru představení ztvární Ken Mai s výrazem úžasu motiv kvetoucí květiny v temném světě moderní civilizace. Kontrast přírody a civilizace, procítěné lásky a mechanické všednosti, harmonie a ticha a dramatického hluku je v jeho tvorbě silným zdrojem touhy po uměleckém bádání a objevování.

Ken Mai povede v rámci Mimoriálu od pátku do neděle i taneční dílnu. Představí účastníkům základy moderního tance butó a další taneční a divadelní techniky, včetně umění improvizace a podobně. Divadelně – taneční dílna bude složena z řady fyzických a pohybových cvičení, tréninku imaginace a vtělení se do představy, pocitových cvičení a tréninku souznění s partnerem na jevišti, posilování hereckého instinktu a podobně. Jedná se o specifické techniky propojení těla, mysli a ducha při pódiové prezentaci, což je jedním ze základních prvků tance butó. Tyto dovednosti jsou však využitelné při všech pohybových divadelních disciplínách. Workshop s názvem Exprese / Imprese bude probíhat v rámci festivalu Mimoriál v Kolíně v prostorách Městského divadla a na Kmochově ostrově, případně v Komenského sadech. Zájemci nemusí mít divadelní ani taneční průpravu, Ken Mai rád pracuje s lidmi, kteří nejsou spoutáni dogmaty tanečních a baletních škol a nebo se od nich chtějí odpoutat. Jeho výuka spočívá v odhalování niterné inspirace a práce s představou, její transformace do uměleckého pohybu a sdělení divákům.