Od Velké Moravy až k pop rocku

„Z té doby hodně fanoušků vzpomíná na koncertní program s názvem Velká Morava. Bohužel, slíbenou desku se tenkrát vydat nepodařilo, a tak jsme čekali až do roku 1993, kdy nám vyšlo album Poprvé s megahitem Jarošovský pivovar. A tak vlastně éra Argemy začala podruhé, ovšem s daleko větším úspěchem,“ shrnuje Pepa Pavka časy, kdy muzikanti Argemy hrávali v metalově pruhovaných kalhotách. Faktem je, že nejenom bez Jarošovského pivovaru, ale i bez dalšího velkého hitu, skladby Tohle je ráj, se dodnes neobejde hodně tancovaček , svateb či plesů. Kapela získala mnoho posluchačských a čtenářských ocenění i Zlatých desek, naopak kritici jí nikdy příliš nefandili. Když se Pavel Anděl v televizní Noci s Andělem zeptal Michala Thomese, jednoho z pořadatelů českobrodského festivalu Rock for People, které kapely si na jejich přehlídce nikdy nezahrají, jmenoval Katapult a právě Argemu. „Co proti nám má,“ ptal se mě později nechápavě Pepa Pavka na jedné z pravidelných štací v Týnci nad Labem.

Drsní zpěváci se vracejí

K pětadvacetinám si Argema nadělila zbrusu novou desku nazvanou Čas se zbláznil. „Autorsky se na ní podílela většina členů kapely, jako hosté pak renomovaní textaři Petr Šiška, Hana Sorrosová či Ivan Rőssler,“ jmenuje Pavka muže stojící za organizací výročních cen Anděl či šéfa novácké zábavy. „Hodně jsme o podobě nového CD přemýšleli a myslím, že na finální verzi alba je to znát,“ míní Pavka. Největší změnou je výměna na postu zpěváka, kde Jiřího Strážnického nahradil staronový Jaroslav Filgas. „Nazpíval první tři alba Argemy a za ty roky neskutečně vyzrál a našemu novému soundu to jednoznačně prospělo,“ je přesvědčený Pavka. Pravdou je, že Filgas disponuje drsnějším hlasem, který se na desce projevuje především ve skladbách Hodinky a ryby, Má se líp a Když se mi zdáš. V ní mě osobně však tahají za uši zdůrazňované přízvuky na prvních slabikách. Tvrdší je i kytara Ivoše Ledabyla, který je v boockletu alba zcela utajený. Ten vystřihl sóla či tvrdší riffy ve skladbách Už mě nehledej, Milionář, Já jsem tvůj…a Hodinky a ryby. Dívky, které tvoří hlavní posluchačskou základnu Argemy, se však nemusejí obávat nějaké přílišné tvrdosti, i když naživo budou znít nové písničky hodně rockově. Ale i zde si najdou nezbytné ploužáky (jak Argema říká a vydává Pomaláče) Přístav snů, kde teskní klávesy a snad dokonce praská i oheň, a Spoutaní. Šanci na hity pak má šlapavá a odsýpající Nejsi má, jejíž slogan může zpívat plný sál, a Máš co říct, což je typický příklad toho, co kritici Argemě vyčítají, líbivá melodie a nabádavý text, které na posluchače zabírají stoprocentně.

Za prachy koupím Říp

Se slovy je v tomhle žánru vůbec problém. Málokdo umí psát takové texty, jako svého času duo Andrej/Běhavý z kapely Odyssea. Tady ten nejotřesnější stvořil Petr Šiška, který ve skladbě Když střílej tanky…hodně prvoplánově spojil válku s láskou, naopak šťastnější den měl v písni Mám se líp, kde zrýmoval „Mám se líp, za prachy koupím Říp, tam se mnou Praotec Čech bude pít“. Nová kolekce Argemy své fanoušky rozhodně potěší, kritiky asi opět nezíská, ale vzhledem k tomu, že na Rock for People už vzali na večírkovou milost trochu tvrdší partičku Brutus, možná i zde mají časem šanci. Jedno však je jasné – když jsem na jaře lákal Argemu na snad vůbec první vystoupení do Kolína, měli do konce roku jediný volný víkendový večer!

Argema

Pepa Pavka – bicí, zpěv
Jarek Filgas – zpěv
Ivoš Ledabyl – kytara
Kamil Hanáček - basová kytara
Daniel Škrášek – klávesy, zpěv