Kouřimské hudební slavnosti slaví plnoletost
Kouřim - Mimořádný kulturní zážitek pro milovníky klasické hudby slibují Kouřimské hudební slavnosti. O víkendu 15. - 17. června se uskuteční už 18. ročník. V pátek se představí přední česká operní pěvkyně Andrea Tögel Kalovidová s klavíristkou Ladislavou Vondráčkovou. Koncert začíná v 19 hodin v kostele sv. Štěpána. Na témže místě a ve stejném čase vystoupí v sobotu harfenistka Hana Hrachovinová a houslista Václav Polívka spolu s Černošickou komorní filharmonií. V neděli od 11.15 hodin akci zakončí mše svatá.

Vzpomínková akce na Bitvu u Kolína odstartuje v pátek
Kolínsko - Výročí slavné Bitvy u Kolína je opět tu. Volné sdružení Iniciativa Sedmiletka připravilo na tento víkend vzpomínkovou akci s bohatým programem:

Pátek
Nová Ves I.
18:00 hraje kapela Starostova dvanáctka
20:30 noční bitevní ukázka v obci
21:00 hraje skupina Unikát

Sobota
Radovesnice I.
10:00 „Černí husaři přijíždějí“
Křečhoř
14:00 průvod dobového vojska obcí k památníku, kladení věnců
15:00 Doprovodný program v prostoru bojiště, tržiště
15:00 – 16:00 Autogramiáda knihy „Dávno zapomenutá bitva“
16:30 bitevní ukázka „Když tenkrát slunce zapadalo nad Křečhoří“
20:00 taneční zábava s živou hudbou
21:30 Noční dělostřelecká salva

Neděle
Lošany
10:00 pietní akt u hrobů padlých a zemřelých vojáků, projevy čestných hostů, kladení věnců

Nové byty. Ilustrační foto.
Byty zdražuje také komplikovaná legislativa, říká developer Evžen Korec

V komorním sále společenského domu zazní klavírní recitál
Kolín – Klavírní recitál Pavla Zemana se uskuteční v úterý od 19 hodin v komorním sále městského společenského domu. Nadějný mladý interpret začal hrát na klavír v pěti letech. Studoval na konzervatoři v Českých Budějovicích a studium ukončil ve dvou oborech – klavír a klarinet. V roce 2013 na Pražském jaru měl koncertní vystoupení. O rok později byl přijat na JAMU obor klavír do třídy A. Vlasákové a klarinet do třídy V. Špilky a M. Poláka. Získal řadu domácích a zahraničních ocenění.

Prima prvňáci se utkají na prknech domu dětí
Kolín – Klání Prima prvňák se koná ve středu od 16 hodin v domě dětí a mládeže. Děti, které v letošním školním roce navštěvují první třídu, se představí v maskách na téma, čím budu, až budu velký/velká, ve volné disciplíně a na závěr každý splní jednoduchý vylosovaný úkol. Součástí soutěže bude také vyhlášení Prima prvňáka sympatie.

Germáni a Římané na Pičhoře
Dobřichov – Ústav archeologické památkové péče středních Čechy ve spolupráci s obcí Dobřichov pořádá ve čtvrtek od 17:30 hodin tradiční popularizační akci Germánský den s letošním podtitulem Germáni a Římané na Pičhoře. Akce proběhne v rámci oživování naučné Stezky Markomanů. Je určená obyvatelům regionu i všem zájemcům o dávnou minulost naší země. Letošním tématem jsou obchodní kontakty místních Germánů s antickými Římany, které jsou doloženy četnými luxusními nálezy právě z pohřebiště Pičhora.

Ve spolupráci s odborníky a lektory z řad living history bude na dopolední hodiny připraven interaktivní program pro místní školy, v podvečer se pak přímo na návrší odehraje historická germánsko-římská performance doprovozená krátkou archeologickou přednáškou o historii lokality. „Žáci místních škol i obyvatelé tuto akci každoročně oceňují, neboť je pro ně jedinečnou možností seznámit se s historií svého vlastního regionu naživo, doslova na vlastní kůži,“ říká k oživené germánské události na Pičhoře archeoložka a lektorka Ústavu archeologické památkové péče středních Čech Veronika Puhačová. Akce pro širokou veřejnost začne v 17:30 na Horní návsi v Dobřichově, je vhodná pro celé rodiny, vstupné je zdarma.

Ilustrační foto.
Přes dva miliony za byt 3+1 v paneláku? Nic neobvyklého